Kalendarz ciąży. 37 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 37 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Jesteś już w ostatnim, 9 miesiącu ciąży. Zapewne z niecierpliwością odliczasz kolejne tygodnie dzielące cię od porodu. Twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte, jednak wciąż przybiera wadze. Do przedwczesnego porodu może dojść między 22 a 37 tygodniem ciąży, wtedy takiego noworodka nazywamy wcześniakiem. Wcześniaki otacza się opieką lekarską i szczególną uwagą. Im wcześniej urodzi się dziecko, tym mniej jest przygotowane do życia poza ciałem mamy. Jeśli jesteś ciekawa, co przyniesie 37 tydzień ciąży, przeczytaj ten artykuł

37 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży twój brzuch i macica powoli zaczynają się obniżać. Teraz macica znajduje się pod żebrami. Twoja skóra na brzuchu jest stale napięta, dlatego śmiało smaruj się balsamami i specjalnymi kremami nawilżającymi, które zapobiegają powstawaniu rozstępów.

37 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 37 tygodniu ciąży twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte. Ssie kciuk, mruga oczami i kręci się, próbując ułożyć się w odpowiedniej pozycji do porodu. Maluch ćwiczy również oddychanie, dzięki czemu po narodzinach będzie mógł wziąć swój pierwszy wdech.

37 tydzień – dolegliwości ciążowe

Na tym etapie ciąży najbardziej dokuczliwe mogą okazać się skurcze. Twoje ciało przygotowuje się do porodu, dlatego mogą one występować od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Niektóre mamy mogą mieć wrażenie, że rozpoczyna się poród, jednak jeśli skurcze ustępują po czasie i nie są regularne, nie ma się czym martwić. W 37 tygodniu ciąży możesz odczuwać ból w okolicy krocza i ucisk na pęcherz.

37 tydzień ciąży – badania

Po 30 tygodniu ciąży powinnaś wykonać USG, dzięki któremu lekarz będzie w stanie określić, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Istotne jest, aby USG zrobić również przed samym porodem. Ocenia się wtedy lokalizację łożyska, stan pępowiny, ilość wód płodowych itd. W okolicy 37 tygodnia ciąży powinnaś wykonać też KTG, morfologię i badanie moczu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera