Kalendarz ciąży. 38 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 38 – zmiany, rozwój dziecka, badania

38 tydzień ciąży to kontynuacja ostatniego, 9 miesiąca. Na tym etapie możesz już odliczać dni do porodu! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, spakuj torbę do szpitala z najpotrzebniejszymi potrzebami dla siebie i dziecka. Kiedy zacznie się poród, nie będziesz martwić się, że o czymś zapomniałaś.

38 tydzień – zmiany w organizmie mamy

W 9 miesiącu ciąży ruchy dziecka mogą być znikome, dlatego nie masz się czym martwić, jeśli prawie w ogóle ich nie odczuwasz. Twój brzuch będzie już dość mocno obniżony, ponieważ dziecko układa się już w kanale rodnym.

38 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 38 tygodniu ciąży twoje dziecko może ważyć nawet 3,1 kg i mierzyć 50 cm! Na tym etapie dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do życia poza organizmem mamy.

38 tydzień – dolegliwości ciążowe

Przez obniżony brzuch możesz odczuwać silny ucisk na pęcherz, nerwy i pozostałe narządy. Możesz też chodzić charakterystycznym, chwiejnym krokiem. Twój durzy brzuch może utrudniać ci przyjęcie wygodnej pozycji i zasypianie. Na tym etapie prawdopodobnie trudniej będzie ci wykonywać codzienne czynności.

38 tydzień ciąży – jakie badania?

Pod koniec ciąży ważne jest, aby kontrolne badania wykonywać częściej. Twój lekarz prowadzący prawdopodobnie zleci ci takie badanie jak morfologia, badanie ogólne moczu, oceni pracę serca dziecka i zbada parametry i warunki porodowe.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera