Kalendarz ciąży. 39 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 39 – zmiany, rozwój dziecka, badania

39 tydzień to już ostatni moment przed porodem! Planowo do rozwiązania powinno dojść w 40 tygodniu ciąży, jednak ten moment może się trochę opóźnić. Na tym etapie możesz czuć się podekscytowana – nic dziwnego, w końcu powitasz na świecie swojego ukochanego malucha!

39 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Najwidoczniejsze zmiany to te w wyglądzie. Twoja waga na pewno zdecydowanie różni się od tej sprzed ciąży, a twój brzuch jest na tyle duży, że może utrudniać ci spanie i codzienne funkcjonowanie. Możesz miewać skurcze łydek, twoje stopy mogą puchnąć, możesz miewać rozwolnienia. Na bieliźnie prawdopodobnie zauważysz śluz z krwią. Jest t normalne zjawisko spowodowane pękającymi naczyniami krwionośnymi w szyjce macicy.

39 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

W 39 tygodniu ciąży ruchy dziecka możesz odczuwać przede wszystkim po większych posiłkach: śniadaniu, obiedzie i kolacji.

Na tym etapie ciąży dziecko waży około 3,4 kg i mierzy mniej więcej 50 cm.

39 tydzień ciąży – objawy porodu

Jesteś w 9 miesiącu ciąży, twój poród może rozpocząć się w każdym momencie. W związku z tym powinnaś dużo odpoczywać i spokojnie wyczekiwać rozwiązania. Jak rozpoznać rozpoczynający się poród? Przede wszystkim będziesz odczuwać regularne i stałe skurcze, odejdą ci wody, ruchy dziecka będą mniej wyczuwalne, możesz mieć krwawienie z dróg rodnych.

39 tydzień ciąży – jakie badania?

Pod koniec ciąży twój lekarz zleci ci wykonanie konkretnych badań. Będą to między innymi: pomiar ciśnienia, pomiar wagi dziecka, morfologia, badanie ogólne moczu i KTG.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera