Kalendarz ciąży. 4 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 4 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 4 tygodniu ciąży podczas USG lekarz będzie mógł stwierdzić, czy jesteś w ciąży. Od zapłodnienia minęły już dwa tygodnie i pęcherzyk jest już widoczny w macicy. Pierwszy miesiąc ciąży dobiega końca, dlatego możesz być ciekawa, co czeka cię dalej. W tym artkule znajdziesz informacje na temat rozwoju płodu, zmian w twoim organizmie i badań, które powinnaś wykonać.

4 tydzień ciąży – który to miesiąc?

4 tydzień ciąży to jednocześnie koniec pierwszego miesiąca. Do narodzin dziecka zostało 8 miesięcy, przez ten czas płód będzie się stale rozwijał, a w twoim organizmie z tygodnia na tydzień będą zachodzić zmiany.

4 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Podczas USG powinien być już widoczny pęcherzy ciążowy, w którym rozwija się zarodek. Wielkością przypomina ziarenko maku.

W ciągu dwóch następnych dat miesiączek może pojawić się krwawienie implantacyjne. Jest ono związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Mogą zostać naruszone naczynia krwionośne, przez co możesz spodziewać się drobnego plamienia. Od normalnej miesiączki różni się obfitością i odcieniem krwi. Jeśli w twoim przypadku krwawienie implantacyjne nie wystąpi, nie masz się czym przejmować. Pojawia się zazwyczaj u około 20-30% kobiet.

4 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Zarodek jest już w macicy i wciąż jest na etapie dzielenia się komórek. W krótce wykształtuje się łożysko, dzięki któremu dziecko będzie czerpać tlen i składniki odżywcze. W 4 tygodniu ciąży powstają 3 warstwy zarodkowe. Później przekształcą się w narządy i układy w organizmie dziecka. Są to: ektoderma (układ nerwowy, zmysły, nabłonki), mezoderma (układ wydalniczy, limfatyczny, ruchu, krwionośny, rozrodczy), endoderma (ukłąd oddechowy, pokarmowy, moczowy).

4 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 4 tygodniu ciąży, w czasie krwawienia implantacyjnego możesz mieć charakterystyczne bóle w podbrzuszu, takie jak podczas miesiączki. Poza tym nie będziesz odczuwać żadnych dolegliwości poza tymi, które pojawiają się u ciebie w czasie napięcia przedmiesiączkowego.

4 tydzień ciąży – jakie badania?

Do 10 tygodnia ciąży powinnaś wykonać standardowe badania, dzięki którym dowiesz się czy jesteś zdrowa i czy twój organizm będzie w stanie utrzymać ciążę. Do tych badań należą przede wszystkim:

  • Morfologia
  • Pomiar ciśnienia
  • Pomiar masy ciała
  • Badanie ogólne moczu
  • Badania ginekologiczne (cytologia, badanie czystości pochwy)
  • Oznaczenie grupy krwi
  • Badanie poziomu glukozy
  • Test na HIV i HCV
  • Badanie w kierunku różyczki i toksoplazmozy

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera