Kalendarz ciąży. 40 tydzień ciąży.

40 Tydzień

W końcu nastał 40 tydzień ciąży i termin porodu. Zakończył się dziewiąty
miesiąc ciąży a poród może rozpocząć się w każdej chwili.

Często jednak trzeci trymestr ciąży przedłu- ża się o tydzień, a nawet o dwa tygodnie, kiedy ciężarna nie odczuwa żadnych oznak porodu. Należy jednak pamiętać, że tylko nie- wielki odsetek dzieci przychodzi na świat w terminie. Jeżeli w 40 tygodniu ciąży nie roz- poczęła się akcja porodowa, nie ma się czym martwić tylko spokojnie czekać.

40 tydzień ciąży to moment, w którym koń- czy się okres oczekiwania na dziecko. Według statystyk znaczna część kobiet rodzi między 38 a 42 tygodniem ciąży. Dziecko urodzone w 40 tygodniu waży około 3,5 kg i mierzy średnio 54 cm. Masa malucha jest wystarczająca do tego by przyjść kanałem rodnym na świat. Nawet jeśli po porodzie noworodek straci nieznacz- nie na wadze, nie ma powodów do zmartwień ponieważ ma spory zapas zebrany w czasie życia płodowego. Poza tym szybko nadrobi tę zgubę już po kilku dniach karmienia piersią. Na głowie dziecka znajdują się włosy o długo- ści około 2-4 cm. Ze względu na rozmiary ma- lucha, któremu może robić się ciasno w maci- cy, ruchy dziecka mogą już nie być tak dobrze wyczuwalne. Mogą stać się mniej energiczne i bardziej powolne. Z drugiej strony powinny być równie częste. Rytm snu i czuwania dziec- ka wydłuża się do około 60 minut naprzemien- nego odpoczynku i poruszania się.

W czterdziestym tygodniu ciąży większość kobiet odczuwa zmęczenie, roztargnienie i zde- nerwowanie a także nadal są obecne dolegli- wości takie jak skurcze Braxtona-Hicksa, bóle

brzucha, oraz kręgosłupa, obrzęki rąk i stop oraz potrzeba częstego oddawania moczu. Skóra na brzuchu jest maksymalnie rozcią- gnięta. Ciężarna ma trudności ze wstawaniem i poruszaniem się –jest to konsekwencja obniże- nia dotychczasowego położenia dziecka, które powoduje też bolesne napięcie w dole brzucha.

Ważne – delikatne plamienie w 40 tygodniu to wynik skracania się szyjki macicy. To sygnał, że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Może też pojawić się śluz z drobnymi pasem- kami krwi. Jeśli krwi jest dużo lub plamienie jest obfite natychmiast skontaktuj się z lekarzem, a najlepiej pojedź jak najszybciej do szpitala.

Wskazówka dla mam:

• postaraj się załatwić najpilniejsze sprawy związane z porodem (np. pry- watna położna, poród rodzinny)
– sprawdź czy cała wyprawka dla dziecka jest już gotowa

• poczytaj o zmianach jakie zajdą
w twoim ciele po porodzie
• zapewnij sobie ostatnie chwile beztroskie- go relaksu z dobrą książką czy filmem.

40

TYDZIEŃ

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera