Kalendarz ciąży. 5 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 5 – zmiany, rozwój dziecka, badania

5 tydzień ciąży jest momentem, w którym normalnie pojawiłaby się miesiączka. Prawdopodobnie teraz dowiesz się, że jesteś w ciąży. Jest to dobry moment na wykonanie testu ciążowego. W tym artykule znajdziesz wskazówki i informacje na temat tego, co przyniesie 5 tydzień ciąży.

5 tydzień ciąży – który to miesiąc?

5 tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca w I trymestrze. Rozwijający się w twojej macicy zarodek ma już 3 tygodnie.

5 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Jeśli udasz się do ginekologa w 5 tygodniu ciąży, na USG uda ci się zobaczyć pęcherzyk ciążowy, który będzie miał wielkość od 5 do 11 mm. Na tym etapie ciąży raczej nie będziesz odczuwać żadnych oznak tego, że jesteś w ciąży. Pierwsze zmiany w twoim wyglądzie zaczną pojawiać się dopiero za kilka tygodni.

5 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W piątym tygodniu ciąży rozwija się trofoblast, z którego powstanie łożysko. Jego podstawową funkcją jest wymiana gazów i substancji odżywczych między mamą i dzieckiem. 5 tydzień ciąży jest również etapem, kiedy rozwija się endoderma, mezoderma i ektoderma, z których później wykształcą się płuca, układ pokarmowy, kości, serce, włosy i inne narządy dziecka.

5 tydzień – dolegliwości ciążowe

W piątym tygodniu ciąży raczej nie powinnaś odczuwać dolegliwości ciążowych, jednak niektóre kobiety są w stanie poczuć, że w ich ciele powstaje nowe życie. Pierwszym objawem ciąży, którego możesz się spodziewać, będą nudności. Niektórym kobietom towarzyszą rano, innym cały dzień, niektórym – wcale. Do nudności mogą przyczyniać się silne zapachy, np. jedzenia czy perfum.

Do innych objawów i dolegliwości ciążowych można zaliczyć zgagę, senność, tkliwość piersi. U pań, które nie są jeszcze świadome swojej ciąży, może pojawić się również nietolerancja alkoholu, wzmożony apetyt, wahania nastrojów, pogorszenie lub wręcz poprawa stanu skóry.

5 tydzień ciąży – jakie badania?

W 5 tygodniu ciąży warto udać się już na wizytę do ginekologa. Uznaje się, że powinno się to zrobić do 10 tygodnia ciąży, jednak im szybciej, tym lepiej. Lekarz ginekolog odpowiednio cię zbada i zleci wykonanie podstawowych badań, między innymi: badanie grupy krwi, morfologia, cytologia, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki, kontrola u stomatologa, badanie poziomu glukozy we krwi.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera