Kalendarz ciąży. 6 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 6 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 6 tygodniu ciąży możesz spodziewać się pierwszych dolegliwości ciążowych. Jeśli tak nie jest, nie masz się czym przejmować, bo każda kobieta przechodzi przez ten czas indywidualnie. Zobacz, jak rozwija się płód i czego możesz spodziewać się po 6 tygodniu ciąży.

6 tydzień ciąży – który to miesiąc?

6 tydzień ciąży to początek 2 miesiąca, I trymestr. Do zapłodnienia doszło 2 tygodnie temu.

6 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W drugim miesiącu ciąży wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że w ich ciele rozwija się drugie życie. Inne panie na tym etapie odczuwają już pierwsze objawy i mogą odczuwać drobne zmiany.

W pierwszych tygodniach ciąży, przez mdłości i brak apetytu możesz stracić na wadze. Jest to normalne, jednak szybko może okazać się niebezpieczne. Mimo wszystko staraj się trzymać zbilansowaną dietę i pić dużo wody. Jeśli twoja waga w krótkim czasie drastycznie spadnie, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

6 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 6 tygodniu ciąży kształtują się pierwsze organy. Wzdłuż grzbietowej części zarodka powstają dwie równoległe fałdy nerwowe, z których z czasem powstaną mózg oraz rdzeń kręgowy. W części brzusznej powstaje układ pokarmowy, gardło oraz jelita. Pojawia się również układ wydalniczy i serce, które mimo że jeszcze nie ma odpowiedniego kształtu, zaczyna bić.

Płód ma 12-17 mm i wyglądem przypomina kijankę z dużą głową i ogonem. Ma rączki i nóżki, które póki co są zrośnięte z tułowiem. Oczy wyglądają jak dwie kropki, a uszy jak dziurki po bokach głowy.

6 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 6 tygodniu ciąży nie zauważysz większych zmian w swoim wyglądzie, może się jednak zdarzyć, że ubrania mogą stawać się za ciasne. Jest to związane z ze zmianami hormonalnymi czy zatrzymaniem wody w organizmie. Na tym etapie ciąży niektóre kobiety nie mają żadnych dolegliwości, jednak u części mogą pojawić się takie jak: mdłości, częstsze oddawanie moczu, ból podbrzusza, krwawienie, tkliwość piersi, zmęczenie, zmiany nastroju, drażliwość.

6 tydzień ciąży – jakie badania

Do 10 tygodnia ciąży powinnaś udać się na wizytę u ginekologa. Jeśli nie masz zaufanego lekarza, jest to moment na znalezienie odpowiedniego ginekologa. Będzie on prowadził całą twoją ciążę, dlatego warto, aby był to lekarz, któremu możesz ufać, i który zadba o twój komfort podczas każdej wizyty. Przed pierwszą wizytą możesz przygotować sobie listę pytań, które chcesz zadać ginekologowi, zwłaszcza, jeśli to twoja pierwsza ciąża. Z podekscytowania czy stresu możesz zapomnieć o ważnych dla ciebie aspektach.

We wcześniejszych artykułach wspominaliśmy o badaniach, które powinno wykonać się na początku ciąży. Są to przede wszystkim morfologia, badanie moczu, cytologia, badanie w kierunku toksoplazmozy itd. Twój lekarz zleci ci dokładną listę badań, a wyniki zabierzesz ze sobą na kolejną wizytę.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera