Kalendarz ciąży. 7 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 7 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 7 tygodniu ciąży możesz spodziewać się pierwszych odczuwalnych objawów i dolegliwości. Jeśli jeszcze nie udałaś się na pierwszą wizytę u ginekologa, teraz jest na to dobry moment. Powinnaś to zrobić najpóźniej do 10 tygodnia ciąży. Z tego artykułu dowiesz się, co przyniesie 7 tydzień ciąży, jak rozwija się dziecko i jakich dolegliwości możesz się spodziewać.

7 tydzień ciąży – który to miesiąc?

7 tydzień ciąży to dokładnie 2 miesiąc, I trymestr.

7 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży możesz spodziewać się mdłości i wymiotów. Przez nie możesz schudnąć, dlatego staraj się utrzymywać zbilansowaną dietę. Panie, które nie mają mdłości mogą już zacząć przybierać na wadze. Organizm produkuje hormony – progesteron i beta hCG, które utrzymują ciążę i przyczyniają się do jej prawidłowego rozwoju.

Twoja talia może się delikatnie poszerzyć, jednak jest za wcześnie na to, aby twój rozmiar widocznie się zwiększył. Macica rośnie, aby zapewnić dziecku odpowiednio dużo miejsca do rozwoju, w tym momencie jest już wielkości grejpfruta. Twoje piersi mogą stać się trochę większe i wrażliwe na dotyk.

7 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 7 tygodniu ciąży zarodek mierzy 0,8-1,1 cm i rośnie około 1 mm dziennie. Jest to etap, w trakcie którego kształtuje się część głowowa i rozwijają się najważniejsze organy wewnętrzne. Można zauważyć również zarys rąk i nóg, kształtują się palce u rąk. Rośnie głowa dziecka, pojawia się narząd gardłowy, z którego powstanie język i podniebienie. Kształtują się też nos, usta i oczy. Serce dziecka bije teraz około 144 razy na minutę.

7 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 7 tygodniu ciąży możesz odczuwać dyskomfort i napięcie w dole brzucha, które jest spowodowane rozciąganiem się macicy. Przez zachodzące zmiany hormonalne w twoim organizmie możesz spodziewać się nadmiernej produkcji śliny. Jest to dość częsty objaw występujący u wielu kobiet. Ślina może być gorzka i powodować mdłości oraz wymioty. Twoje serce zaczyna szybciej bić, ponieważ musi przepompować więcej krwi. W związku z tym możesz miewać zadyszki. Staraj się nie wykonywać czynności, które wymagają większego wysiłku i sporo odpoczywaj.

7 tydzień ciąży – jakie badania?

W 7 tygodniu ciąży powinnaś pójść na pierwsza wizytę do ginekologa, jeśli jeszcze jej nie odbyłaś. Powinnaś zrobić to do 10 tygodnia ciąży, jednak im szybciej, tym lepiej. Lekarz zrobi ci USG oraz zleci wykonanie podstawowych badań. Są to między innymi: morfologia, badanie ogólne moczu, cytologia itd.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera