Kalendarz ciąży. 8 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 8 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 8 tygodniu ciąży zmiany zachodzące w twoim ciele staną się dla ciebie zauważalne. Dziecko szybko rośnie i rozwija się, przygotowując się tym samym do życia poza twoim ciałem. Sprawdź, co czeka cię w 8 tygodniu ciąży oraz jak rozwija się twoje dziecko.

8 tydzień ciąży – który to miesiąc?

8 tydzień ciąży to już koniec 2 miesiąca. Wciąż jesteś w I trymestrze, do jego końca został już tylko miesiąc. Do porodu zostało jeszcze około 32 tygodni.

8 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży twój brzuch nie będzie jeszcze widocznie zaokrąglony. Możesz odczuwać dyskomfort w jego dolnych partiach. Jest to związane z poluzowaniem się powłok brzusznych oraz przesunięciem się jelit. Macica wciąż rośnie, rozmiarem dalej przypomina grejpfruta. Możesz ją poczuć przy delikatnym ucisku podbrzusza.

8 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Zarodek stale rośnie. W 8 tygodniu ciąży kończyny zmieniają swój kształt i coraz bardziej przypominają ten ostateczny. Pęcherzyk mózgowy dzieli się na części, z których powstaną prawidłowe części mózgu odpowiedzialne za funkcjonowanie organizmu. Na tym etapie ciąży kształtuje się również twarz, wyraźniej zarysowują się oczy, nos, uszy. Kręgosłup zaczyna się usztywniać.

8 tydzień – dolegliwości ciążowe

Dolegliwości na tym etapie ciąży nie pojawiają się u wszystkich kobiet. Twoje piersi mogą stać się wrażliwe na dotyk i obrzmiałe, ponieważ gruczoły mlekowe rozpoczynają pracę. W tym czasie możesz czuć się drażliwa, zmęczona, senna, możesz mieć mdłości, zgagę i zachcianki żywieniowe.

8 tydzień ciąży – jakie badania?

Do 10 tygodnia ciąży powinnaś odbyć swoją pierwszą wizytę u ginekologa. Lekarz wykona ci USG i zleci wykonanie takich badań jak: morfologia, oznaczenie grupy krwi, badanie ogólne moczu, test na HIV, badanie w kierunku toksoplazmozy.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera