Kalendarz ciąży. 9 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 9 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 9 tygodniu ciąży mogą ci towarzyszyć objawy i dolegliwości charakterystyczne dla I trymestru ciąży, ale nie muszą. Każda kobieta przechodzi przez ten czas indywidualnie, dlatego nie powinnaś tak bardzo sugerować się doświadczeniami innych mam. Pamiętaj, aby graniczyć wysiłek i starać się sporo odpoczywać.

9 tydzień ciąży – który to miesiąc?

9 tydzień ciąży jest początkiem 3 miesiąca. Tym samym zbliżasz się do końca I trymestru.

9 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży stan twojej cery może ulec zmianie. Część pań cieszy się gładką i promienistą cerą, u innych pojawiają się wypryski i trądzik. W takiej sytuacji warto zadbać o skórę, jednak z dozą ostrożności. Nie wszystkie kosmetyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

W 9 tygodniu ciąży możesz zacząć rozglądać się za bielizną ciążową. Twoje piersi zwiększą swój rozmiar, mogą być nabrzmiałe i obolałe, dlatego ważne jest, aby bielizna nie uciskała biustu i nie powodowała jeszcze większego dyskomfortu.

Na początki 3 miesiąca twój brzuch nie będzie wyraźnie zaokrąglony, jednak nie oznacza to, że wewnątrz twojego ciała nie zachodzą zmiany. Macica wciąż się powiększa, aby zapewnić dziecku jak najwięcej miejsca. Możesz odczuwać przez to bóle w dolnej części brzucha.

9 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Na początku 3 miesiąca ciąży dziecko mierzy 3-4 cm i waży około 3 g. Głowa wciąż jest nieproporcjonalnie duża, ponieważ na tym etapie ciąży mózg i układ nerwowy rozwijają się dynamicznie. Coraz wyraźniej zarysowują się oczy, nos, usta, uszy oraz ręce i nogi.

9 tydzień ciąży to również czas, w którym rozwijają się narządy płciowe – u dziewczynek jajniki, u chłopców jądra. Trwa również rozwój układu trawiennego, wkrótce pojawią się śledziona, wątroba, nadnercza i pęcherzyk żółciowy.

 

9 tydzień – dolegliwości ciążowe

W pierwszym trymestrze ciąży objawy i dolegliwości są dość indywidualne. Pod koniec, w 3 miesiącu możesz miewać huśtawki emocjonalne, związane ze zmianami hormonalnymi. U wielu pań pojawiają się guzki Montgomery’ego, czuli grudki na otoczce brodawki. Brodawki mogą stać się pełniejsze i ciemniejsze. Na tym etapie ciąży możesz spodziewać się również wrażliwości i krwawienia z dziąseł. Jest ono spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Jeśli ten objaw wystąpi u ciebie, udaj się do dentysty i szczególną uwagę poświęć na higienę jamy ustnej.

9 tydzień ciąży – jakie badania?

W 9 tygodniu ciąży pierwszą wizytę u ginekologa powinnaś już mieć za sobą. Lekarz na pewno zlecił ci wykonanie odpowiednich badań. Jeśli nie masz niepokojących objawów czy wątpliwości, twoja następna wizyta powinna odbyć się między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera