Klocki – zabawki w pokoju dziecka

Klocki. Na pierwszy rzut oka to zwykłe zabawki. W rzeczywistości wcale nie są takie zwykłe – są świetnym narzędziem do nauki i rozwoju. Rozwijają wyobraźnię, ćwiczą umiejętności motoryczne i stymulują pracę mózgu dziecka. Zobacz, dlaczego warto zaopatrzyć pociechę w dobry zestaw kolorowych klocków.

Klocki – uwielbiane przez pokolenia

Klocki są ponadczasowe. Na pewno sami pamiętacie, jak w dzieciństwie budowaliście wierze, mosty czy domki dla lalek. Można pokusić się o stwierdzenie, że z zabawy klockami się nie wyrasta. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów klocków dla dorosłych – kolekcjonerskich figur z kultowych filmów i seriali, ale nie tylko. Jeśli chcesz, z klocków możesz zbudować nawet popularne modele butów, a nawet ułożyć świąteczną wiązankę.

Klocki łączą pokolenia. Młodsze maluchy mogą bawić się ze starszym rodzeństwem, z rodzicami czy nawet z dziadkami. Trudno jest oprzeć się pokusie zbudowania kolejnego statku czy zagrody dla zwierząt 😉

Klocki stymulują pracę mózgu… i nie tylko

Na różnych etapach rozwoju, zabawa klockami będzie wspierać zdobywanie różnych umiejętności. Najmłodsze dzieci uczą się rozpoznawania kształtów, kolorów i faktur. Próbują układać klocki tak, aby jak najlepiej do siebie pasowały. W ten sposób rozwijają umiejętności motoryczne oraz poznawcze. Ćwiczą prawidłowe chwytanie oraz koordynację ruchową.

Klocki rozwijają wyobraźnię. Za pomocą kilkunastu różnych elementów dziecko może zbudować domek, zagrodę, wybieg dla zwierzaków, statek, most czy wieżowiec. Tematyczne zestawy klocków, które np. Zawierają figurki ludzi, zwierząt, roślin itp. dają dodatkowe pomysły do zabawy, np. w farmę.

Podczas zabawy klockami w większym gronie dzieci uczą się cierpliwości, współpracy i dzielenia z innymi. Być może każdy ma klocek, który jest potrzebny drugiej osobie – w tej sytuacji warto zamienić się i wspólnymi siłami dokończyć budowle.

Układanie klocków to wielka frajda. Do niektórych zestawów producenci dołączają książeczki z instrukcjami i propozycjami budowli. Próba zbudowania konkretnego obiektu rozwija umiejętności logicznego myślenia oraz czytania ze zrozumieniem. Poza tym, nic nie cieszy bardziej niż idealnie odwzorowana (często bardziej skomplikowana) budowla!

Klocki uczą również samodzielności. Indywidualna zabawa wymaga podejmowania decyzji, które determinują, co ostatecznie powstanie z klocków. Każdy krok może ją zmienić lub spowodować, że nie uda się ukończyć budowli. Dziecko uczy się przyjmować konsekwencje swoich wyborów i zaczyna rozumieć, że nie zawsze każda podjęta decyzja przyniesie zamierzony efekt.

Podsumowanie

Klocki powinny zagościć w pokoju każdego dziecka. Są wielofunkcyjne i potrafią zająć malucha nawet na kilka godzin. Układanie klocków to nie tylko rozrywka. Podczas zabawy dziecko uczy się, ćwiczy i rozwija. Ponadto, zabawa klockami łączy pokolenia. Często okazuje się, że nawet dla najstarszych członków rodziny klocki to nie byle atrakcja!

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera