Krótki przewodnik na temat fitnessu

Krótki przewodnik na temat fitnessu

Chcesz zacząć chodzić na fitness, ale nie wiesz, od jakich zajęć zacząć? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Przygotowaliśmy krótki przewodnik na temat fitnessu. Znajdziesz tu przede wszystkim przykłady ćwiczeń i rady dla początkujących.

Co składa się na fitness?

Fitness kojarzy się przede wszystkim z zajęciami ruchowymi w rytmie muzyki. To jednak nie wszystko. Fitness to również stretching, joga, ćwiczenia w wodzie czy ćwiczenia nastawione na spalanie tłuszczu.

Przykładowe ćwiczenia fitness

  • Aerobik – może być lekki lub bardziej intensywny. Opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach w rytmie muzyki. Bardzo dobrze działa na poprawę koordynacji i sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej
  • Dance aerobik – aerobik, który bazuje na typowo tanecznym układzie tanecznym. Główne cele dance aerobiku to poprawa koordynacji, wytrzymałości i pamięci ruchowej. Przykładem tego typu aerobiku jest zumba
  • Step – te zajęcia również należą do zajęć choreograficznych, jednak w tym przypadku wykorzystuje się stopnie. Ich wielkość dobiera się do stopnia zaawansowania ćwiczącego. Ćwiczenia angażują głównie dolne partie ciała, dlatego świetnie rzeźbią nogi i biodra
  • Aqua fitness – to nic innego jak gimnastyka w wodzie. Dzięki wyporności wody, ćwiczenia są zdecydowanie mniej obciążające dla ciała, dlatego aqua fitness może uprawiać praktycznie każdy
  • Crossfit – krótki trening, który jest bardzo intensywny. Zadaniem ćwiczącego jest wykonywanie dużej ilości ćwiczeń jak najszybciej i jak najwięcej serii, angażując przy tym jak najwięcej mięśni (z krótkimi przerwami pomiędzy seriami). Przykładowe ćwiczenia to przysiady z obciążeniem, pompki, bieganie, podciąganie itp.)
  • Bodybuilding – ćwiczenia, których celem jest budowanie rzeźby całego ciała (kulturystyka)
  • Pilates – połączenie jogi, baletu, ćwiczeń izometrycznych, które wykonuje się w rytm spokojnej muzyki i oddechu. Pilates działa przede wszystkim na mięśnie głębokie, dzięki czemu bardzo dobrze wpływa na korygowanie wad postawy. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków.
  • Joga – praktyka, którą wykonuje się zazwyczaj słuchając relaksującej muzyki. Istotne jest głębokie oddychanie i wykonywanie ćwiczeń w skupieniu, w ramach swoich umiejętności. Pozorne ograniczenia ciała pokonuje się z czasem. Joga działa relaksacyjnie, pomaga oczyścić głowę, rozluźnić całe ciało, zniwelować bóle pleców a nawet bóle menstruacyjne.

Jeśli planujesz zająć się fitnessem, nie bój się próbować różnych dyscyplin. Warto pochodzić na kilka różnych zajęć i wybrać te ćwiczenia, które są dla nas najlepsze. Aby osiągnąć oczekiwane efekty dobrze jest  wesprzeć ćwiczenia zdrową, zbilansowaną dietą. Na siłowni warto skorzystać z pomocy trenera, który odpowie na pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Jeżeli nie interesują cię ćwiczenia na siłowni czy zajęcia w grupie, nic straconego! W internecie z łatwością znajdziesz darmowe treningi, które możesz wykonywać w domu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera