Książka przyjacielem dziecka – czyli o roli czytania w życiu dziecka

Książka przyjacielem dziecka – czyli o roli czytania w życiu dziecka

Rola czytania w życiu dziecka jest bardzo ważna. Nie chodzi tu tylko o edukację, ale także o wyobraźnię i kreatywność. Czytanie pomaga dziecku rozwijać słownictwo i umiejętności gramatyczne oraz poprawia styl pisania. Książki są niezbędne do nauki nowych słów, języków obcych i innych kultur. Dlaczego jeszcze warto zaprzyjaźnić się z książką?

 

Rola czytania w życiu dziecka

Obecnie wiele osób nie docenia znaczenia książek, ponieważ są one zastępowane przez „nowocześniejszą” i „ciekawszą” rozrywkę, od gier wideo po media społecznościowe. Statystycznie nie czytamy już tak dużo jak kiedyś, a spore grono osób nie czyta w ogóle. Dlatego tak ważne jest, by rodzice zachęcali dzieci do czytania.

Czytanie rozwija osobowość i sprawia, że dzieci stają się bardziej tolerancyjne, ponieważ poznają problemy innych ludzi, historie ich życia, uczucia i emocje innych. Zdobywają większą wiedzę o otaczającym ich świecie. Dzięki czytaniu maluchy zaczynają rozumieć, że istnieje wiele różnych sposobów myślenia i wiele różnych punktów widzenia.

Rodzice powinni czytać swoim dzieciom od najmłodszych lat, nie tylko po to, by pomóc im w nauce nowych słów, ale także po to, by pokazać im radość z czytania. Czytanie książek to nie tylko pożyteczne zajęcie dla dzieci, ale także wspaniały sposób na spędzanie czasu z rodziną. Kiedy rodzice czytają swoim dzieciom, pokazują im, że czytanie jest przyjemną czynnością, którą można dzielić z innymi. Pomaga to także w tworzeniu silnej więzi między rodzicami a dzieckiem.

 

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Najgorsze, co możesz zrobić to zmuszać dziecko do sięgania po książkę. W ten sposób uda ci się jedynie zniechęcić je zniechęcić i sprawić, że na długi czas zepchnie książki w kąt.

Pozwól dziecku wybierać książki, które chce przeczytać. Być może zachęci je okładka, tytuł lub opis na okładce. Ważne nie jest to, o czym będzie książka, ale to, że spodoba się twojemu dziecku i będzie chciało ją czytać.

Pamiętaj, że dzieci uczą się wielu rzeczy, obserwując, co robią ich rodzice. Jeśli zobaczą, że rodzice czytają, będą bardziej skłonne spróbować tego same. Kiedy dzieci zaczynają czytać, potrzebują zachęty, ponieważ na początku może im się to wydawać trudne lub nudne.

Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do czytania jest rozmowa o tym, co przeczytało. Dzięki temu dziecko poczuje, że interesuje je to, czego się nauczyło, co sprawi, że będzie chciało czytać częściej i więcej.

 

Rola czytania w życiu dziecka – podsumowanie

Umiejętność czytania i prawidłowego wysławiania się jest bardzo ważna. Bez tego trudno byłoby nam funkcjonować w codziennym życiu. Bez ćwiczenia tych umiejętności trudno będzie je opanować, dlatego ważne jest, aby zachęcić dziecko do czytania książek. Książki pobudzają i rozwijają wyobraźnię, ale również wzbogacają słownictwo.

Pamiętajcie, że książki nie muszą być długie i grube, takie pozycje mogą zniechęcać dziecko do czytania. Możecie wybierać nie tylko powieści, ale również baśnie czy krótsze opowiadania.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera