LAMPY SOLNE. Kopalnia minerałów i oczyszczacze powietrza

LAMPY SOLNE. Kopalnia minerałów i oczyszczacze powietrza

Lampa solna to akcesorium, które nie tylko ciekawie wygląda i nadaje wnętrzu klimatu, ale również wykazuje pozytywne działanie na ludzki organizm. Dla wielu może to być tylko pamiątka z wakacji, która przywołuje miłe wspomnienia, a dla innych źródło leczniczych właściwości. Czym jest lampa solne i jakie ma zalety?

Lampa solna – co to jest?

Lampa solna to po prostu bryłka soli, w której wydrążonym środku znajduje się żarówka. Niektóre lampy są otwarte od góry, dzięki czemu możemy ją zobaczyć. Najczęściej bryłka jest osadzona na drewnianej lub metalowej, rzadko plastikowej podstawce.

Lampa solna jest wykonana z osadowej skały – soli kamiennej. Zawiera ona halit, który jest bardzo wytrzymały i dobrze przewodzi ciepło. Pierwsze lampy powstawały w Polsce, w kopalni soli w Wieliczce. Lampki cieszyły się tak dużą popularnością, że zaczęto sprzedawać je w sklepach z pamiątkami, a w latach 90. Importować je za granicę.

Lampa solna – działanie

Podgrzana przez żarówkę bryła soli emituje jony ujemne, które mają pozytywne działanie na drogi oddechowe. Dodatkowo poprawiają nasze samopoczucie, pomagają się odstresować, poprawiają koncentrację, zwiększają ilość tlenu i zmniejszają szkodliwe działanie urządzeń elektronicznych. Sól ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, hamuje rozwój wilgoci. Podgrzana lampa niweluje także ilość kurzu.

W jaki sposób lampa solna oczyszcza powietrze?

Wspomnieliśmy, że lampa solna niweluje ilość kurzu w powietrzu. Wszystko dzięki działaniu higroskopijnemu, które polega na przyciąganiu cząsteczek wody przez sól. W tych cząsteczkach znajdują się wszelkie zanieczyszczenia, które są filtrowane przez kryształ (lampę), a oczyszczona woda paruje z podgrzanej lampy.

Czy lampa solna jest szkodliwa?

Lampa solna nie jest szkodliwa i spokojnie możemy jej używać. Co prawda zbyt wiele jonów ujemnych w powietrzu może spowodować, że pojawi się w nim również ozon, ale takie ryzyko w przypadku lamp solnych praktycznie nie istnieje (takie zjawisko może zajść w grocie solnej).

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera