ŁUSZCZYCA. Jak sobie z nią radzić?

ŁUSZCZYCA. Jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której niestety nie da się wyleczyć. Jej objawem są przede wszystkim silne zmiany dermatologiczne. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną i może występować w obrębie całego ciała. U chorych osób może powodować kompleksy i problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Łuszczyca – przyczyny i objawy

Na łuszczycę może zachorować każdy z nas. Specjalistom nie udało się określić dokładnego pochodzenia tej choroby, ale wiemy że ma ona również podłoże genetyczne.

Czynniki, które sprzyjają zachorowaniu na łuszczycę to przede wszystkim wzmożony stres, zakażenia bakteryjne lub wirusowe, nieodpowiednia dieta i zła higiena.

Objawy łuszczycy mogą wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej pojawiają się u osób po 20 roku życia. Typowe dla łuszczycy zmiany skórne to zaczerwienione i łuszczące się plamy. Ich wielkość jest różna, od małych grudek aż po duże plackowe wykwity. Mogą występować na kolanach, łokciach, pod pachami, w pachwinach, na fałdach skórnych, na skórze głowy, na paznokciach, a nawet na stawach.

Łuszczyca – leczenie i łagodzenie objawów

Leczenie łuszczycy przebiega przede wszystkim od zewnątrz. Na wykwity stosuje się specjalistyczne maści, naświetlania promieniowaniem UVA i UVB, retinoidy, a w szczególnych przypadkach antybiotyki. Bardzo ważne jest również natłuszczanie skóry odpowiednimi balsamami i emulsjami.

Objawy łuszczycy można (i warto) łagodzić odpowiednią dietą. Istotna jest witamina D i kwasy tłuszczowe omega 3, które znajdziemy w rybach, owocach morza, w tranie, cytrusach, sałacie czy marchewce. Unikamy wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, fasoli, czekolady, kawy, kakao, miodu i ostrych przypraw. Powinno się zrezygnować z alkoholu, papierosów i innych używek. Dodatkowo:

  • Bierz prysznic zamiast długich kąpieli
  • Nie używaj gąbki do mycia ciała
  • Staraj się nie przebywać długo na słońcu i zabezpieczaj skórę kremami z wysokim filtrem
  • Unikaj ubrań z szorstkich tkanin, np. wełnianych
  • Nie drap skaleczeń i wykwitów
  • Pamiętaj o jak najczęstszym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry
  • Używaj kosmetyków przeznaczonych dla osób z łuszczycą
  • Nie psikaj perfum na gołą skórę, aby uniknąć podrażnień
Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera