Masz ochotę na coś słodkiego? Wybierz słodycze z dobrym składem.

Każdy z nas ma czasem ochotę na coś słodkiego i nie ma w tym nic złego! Niestety, popularne słodycze – choć są pyszne – nie są zdrowe. Większość z nich zawiera konserwanty, cukier, szkodliwe oleje i inne substancje, których wolelibyśmy unikać w naszej diecie. Na co w takim razie możemy sobie pozwolić, żeby później nie mieć wyrzutów sumienia?

W tym artykule skupimy się na słodyczach ze zdrowym składem. Są one równie pyszne co produkty popularnych marek, a lepsze dla naszego organizmu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wybierania słodyczy i jakich składników warto unikać.

Jakich składników unikać w słodyczach?

Słodycze z dobrym składem możemy z łatwością znaleźć w supermarketach czy drogeriach. Nie musisz kupować drogich produktów, które są trudno dostępne lub sprzedawane wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością. Wystarczy ci świadomość, których składników unikać.

  • Olej palmowy (i tłuszcze roślinne) – w prawie 50% składa się z tłuszczów nasyconych. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się utwardzony olej palmowy, który zawiera tłuszcze trans. Sprzyjają one rozwojowi chorób serca, cukrzycy, prowadzą do otyłości, podwyższają poziom złego cholesterolu we krwi.
  • Syrop glukozowo-fruktozowy – w słodyczach może występować jako zamiennik cukru. Przyczynia się do otyłości, sprzyja zachorowaniu na cukrzycę oraz choroby serca, może zwiększyć szanse na wystąpienie kamienicy nerkowej i niektórych nowotworów. Takie objawy można zaobserwować, gdy fruktoza stanowi 35-65% naszej diety, a niestety ten stan łatwo osiągnąć, np. pijąc słodkie napoje.
  • E476 – emulgator i składnik, który możemy znaleźć w wielu czekoladach. Teoretycznie ten składnik jest dodawany do czekolady w celu ułatwienia mieszkania składników. W rzeczywistości E476 służy jako zamiennik kakao. Obecność E476 w czekoladzie obniża zawartość kakao, przez co produkt jest uboższy w drogocenne antyoksydanty i minerały. E476 jest dopuszczony do stosowania jako emulgator m.in. właśnie w czekoladzie i jest uznawany za bezpieczny w odpowiednich ilościach, jednak wciąż nie możemy przyjąć tego za pewnik (zwłaszcza, że badania w tym zakresie są skromne i mało aktualne).
  • Sztuczne aromaty – je również powinniśmy unikać. Dzięki badaniom nad sztucznymi aromatami wiemy, że mogą one wywoływać nowotwory. Oczywiście aromaty, które znajdziemy w składach artykułów spożywczych są dopuszczone do użytku i w odpowiedniej ilości nie zagrażają naszemu życiu czy zdrowiu. Mimo wszystko lepiej ich unikać i wybierać produkty z naturalnymi aromatami.
  • Mleko w proszku ma w swoim składzie oksysterole. Są to utlenione formy cholesterolu, które przyczyniają się do występowania nowotworów i innych chorób, np. miażdżycy. Warto pamiętać o tym, że mleko w proszku jest uboższe w składniki odżywcze niż zwykłe mleko i jest dużo bardziej kaloryczne.
  • Sztuczne barwniki – sztuczne barwniki takie jak np. tartrazyna, azorubina, amarant czy czerwień koszelinowa mogą powodować alergie, nadpobudliwość, nasilać objawy astmy, i przyczyniać się do zachorowania na nowotwory.

Słodycze z dobrym składem – na co zwracać uwagę?

Podczas zakupów, kiedy wybieramy słodycze, koniecznie zwracamy uwagę na składy! To tam możemy wyczytać, co znajduje się w danym produkcie. Unikamy przede wszystkim wyżej wymienionych składników, ale również cukru, słodzików i konserwantów. Najlepiej wybierać słodycze i przekąski z prostymi, krótkimi składami, które jesteśmy w stanie zweryfikować. Przy zakupie czekolad kierujemy się przede wszystkim jak najwyższą zawartością kakao.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera