Miód. Poznaj jego cudowne właściwości lecznicze

Miód. Poznaj jego cudowne właściwości lecznicze

Miód kojarzymy raczej jako produkty spożywczy, którym możemy posłodzić herbatę, zjeść z nim kanapkę czy dodać do ciasta. Swoje zastosowanie znajduje również w kosmetykach: odżywkach do włosów, kremach, pomadkach do ust i balsamach. Miód ma również wiele właściwości leczniczych i wspiera leczenie różnych infekcji. Jakie ma działanie i kiedy warto skorzystać z dobroci miodu?

Z czego składa się miód?

Miód pszczeli to głównie woda i węglowodany. Znajdziemy w nim też cukry proste (fruktozę i glukozę) oraz magnez, fosfor, potas, wapń, witaminę C i witaminy z grupy B. Jak widzimy, miód ma dość bogaty skład i jest źródłem wielu dobroci.

Właściwości lecznicze miodu

Miód bardzo dobrze wspomaga leczenie przeziębień i chorób gardła. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest picie herbaty z miodem lub mleka z miodem i czosnkiem. Witaminy obecne w miodzie poprawiają odporność organizmu i pomagają szybko powrócić do zdrowia. Inne działania miodu ( w zależności od rodzaju) to przede wszystkim:

  • Przyśpieszanie gojenia ran
  • Obniżanie ciśnienia
  • Działanie detoksykujące
  • Wzmacnianie wydolności serca
  • Dzięki zawartości substancji antybiotycznych wspomaga leczenie grzybicy (Candida) czy rzęsistka pochwowego
  • Działanie przeciwzapalnie
  • Łagodzenie dolegliwości wątroby
  • Łagodzenie objawów zakażenia dróg moczowych i kamicy nerkowej

Gdzie kupić najlepszy miód?

Odradzamy kupowanie miodu od niesprawdzonych sprzedawców, zwłaszcza kiedy nie jest określone jego pochodzenie. Taki miód będzie co prawda tańszy, jednak może być kiepskiej jakości, a co za tym idzie, jego właściwości lecznice będą znikome. Co więcej, miód niewiadomego pochodzenia może być zanieczyszczony i zawierać niebezpieczne toksyny, np. jad kiełbasiany. Istotne też jest to, czy miód jest naturalny. Sztuczny produkt nie zawiera najcenniejszych składników!

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera