MUZEUM. Fascynujące zbiory, unikatowe treści, ponadczasowe wartości

MUZEUM. Fascynujące zbiory, unikatowe treści, ponadczasowe wartości

Muzeum – był w nim chyba każdy z nas, chociaż raz, np. na wycieczce szkolnej. Zadaniem tej instytucji jest badanie przeszłości, analiza świadectw różnych cywilizacji, przechowywanie oraz dbanie o artefakty z zamierzchłych czasów i szeroko pojętą sztukę. Do muzeum chodzimy zazwyczaj w celu poznania historii czy zobaczenia jak wyglądał świat setki, a nawet tysiące lat temu. W muzeum możemy zobaczyć też dzieła najróżniejszych artystów pochodzących z różnych zakątków świata.

Muzeum może wielu osobom kojarzyć się z nudą i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli odwiedziliście już kilka muzeów, zapewne trafiliście na takie, w którym wam się nie podobało lub poczuliście się zawiedzeni tym, co zobaczyliście w środku. My jednak uważamy, że muzeum jest miejscem, które zawsze warto odwiedzić.

Jakie są zalety chodzenia do muzeum?

Muzea są często jedynymi miejscami, w których możemy zobaczyć unikatowe dzieła sztuki lub artefakty przeszłości, które przetrwały do naszych czasów. Podczas wizyty w muzeum możemy przenieść się na chwilę w czasie i wyobrazić sobie życie w innej epoce.

Po muzeum możemy zazwyczaj poruszać się samodzielnie, ale w wielu miejscach możemy wykupić przewodnik audio. Jest to bardzo dobre rozwiązanie – podążając trasą zwiedzania słyszymy komentarz do każdego elementu wystawy i dowiadujemy się różnych ciekawostek.

Pamiętajmy też o tym, że dzięki wizycie w muzeum możemy poszerzyć swoją wiedzę. W szkole nie mamy okazji nauczyć się wszystkich aspektów z danego tematu. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej z danego zakresu, muzeum jest do tego idealnym miejscem. Możemy tam na żywo zobaczyć szkielety dinozaurów, średniowieczne zbroje i wiele innych ciekawych przedmiotów.

Muzeum interaktywne

Jeśli nie potraficie przekonać się do muzeum, możecie wypróbować muzeum interaktywne. Jest to najczęściej polecane muzeum dla rodzin z dziećmi. Ze względu na swoje atrakcje jest bardziej interesujący dla dzieci. W muzeum interaktywnym przy eksponatach znajdują się ekrany, na których wyświetlają się ciekawostki dotyczące danego przedmiotu. Samodzielnie możemy przewijać strony i wybierać najbardziej interesujące nas fragmenty tekstu. W takim muzeum często mamy możliwość dotykania części eksponatów. W muzeach interaktywnych są również sale, w których puszczane są tematyczne krótkie filmy lub nagrania audio, które odnoszą się do historii danych eksponatów.

Wirtualny spacer i muzeum wirtualne

Zwiedzać muzeum możemy również nie wychodząc z domu. Wszystko dzięki rozwojowi technologii. Na czym to polega?

Wiele muzeów oferuje swoim klientom wirtualny spacer. Dzięki specjalnej aplikacji możemy oglądać wystawę, która fizycznie znajduje się w muzeum. Każdy element wystawy jest fotografowany, np. przy użyciu technologii panoramy 360, a my później możemy obejrzeć całą wystawę.

Innym rozwiązaniem jest muzeum wirtualne. W tym przypadku całą wystawę tworzy się w sferze wirtualnej, począwszy od sali, a kończąc na pojedynczych eksponatach. Taka wystawa jest stworzona w oparciu o technologię 3D.

Podsumowanie

Muzeum to niewątpliwie miejsce, w którym znajdują się wyjątkowe eksponaty niedostępne nigdzie indziej. Wizyta w muzeum daje nam możliwość dowiedzenia się nowych rzeczy, poznania nowych (dla nas) faktów i wątków historii. Warto śledzić oferty różnych muzeów, ponieważ często zdarza się, że oferują one wystawy czasowe, które zawierają trudno dostępne eksponaty. Niektóre muzea możemy odwiedzić bez wychodzenia z domu, wystarczy nam komputer i dostęp do internetu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera