Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora

Choć karmienie piersią jest najlepszym źródłem pożywienia dla większości dzieci, nie zawsze jest możliwe, aby być przy dziecku, gdy potrzebuje ono jedzenia. Laktator jest jednym z tych akcesoriów, które serdecznie polecamy każdej świeżo upieczonej mamie. Laktator jest pomocny nie tylko wtedy, gdy wracasz do pracy. Twój organizm może produkować więcej mleka niż potrzebuje maluch, co skutkuje nabrzmieniem i bólem piersi. W takich sytuacjach laktator jest na wagę złota.

Laktator – co to takiego i jak działa?

Wspomnieliśmy już trochę o tym, jak laktator może ci pomóc w okresie karmienia piersią. Ale czym tak naprawdę jest i jak działa?

Laktator to urządzenie, które odciąga mleko z piersi. Dostępnych jest wiele różnych laktatorów. Niektóre są ręczne, inne elektryczne. Czym różnią się od siebie?

Laktator ręczny jest prosty w budowie. Składa się z lejka z przyssawką i pompki z rączką. Pokarm odciągamy poprzez naciskanie rączki, która powoduje ssanie i dociąganie mleka z piersi. Warto zwrócić uwagę na to, że laktatory ręczne są mniejsze, łatwiejsze do utrzymania w czystości (zawierają niewiele części, po rozłożeniu łatwo go złożyć z powrotem) i nie wydają dźwięków. Dużym plusem laktatorów ręcznych jest ich cena, ponieważ są zdecydowanie tańsze niż laktatory elektryczne. Niestety ma on też swoje minusy: brak możliwości uregulowania mocy, mniejsza efektywność i ból/zmęczenie ręki spowodowane przez ciągłe naciskanie rączki.

Laktator elektryczny ma przede wszystkim większą siłę ssania, ponieważ jest wyposażony w silnik. Nie musisz angażować się w odciąganie mleka – urządzenie robi to za ciebie. Podczas odciągania pokarmu możesz się zrelaksować. Co prawda laktatory elektryczne są nieco większe niż ręczne i droższe, ale warte uwagi, szczególnie jeśli chcesz zabierać laktator np. do pracy. Pisaliśmy wyżej, że laktator elektryczny wydaje dźwięki podczas pracy, jednak współczesne urządzenia są projektowane tak, aby były jak najcichsze, możliwie najbardziej kompaktowe i gwarantujące komfort mamie.

Na co zwrócić uwagę kupując laktator?

Podczas kupowania idealnego laktatora warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim musisz zdecydować się, który rodzaj laktatora najlepiej odpowie na Twoje potrzeby – elektryczny czy ręczny. W dalszej kolejności wybieramy między pojedynczym i podwójnym laktatorem. Pojedynczy pozwala na odciąganie pokarmu tylko z jednej piersi. Jest on przeznaczony głównie dla mam, które nie potrzebują regularnego odciągania mleka.

Laktator podwójny poleca się mamom, które będą regularnie odciągać mleko, np. w przypadku powrotu do pracy. Taki laktator skraca czas odciągania pokarmu i pozwala na odciągnięcie większej ilości mleka.

Kupując laktator zwróć uwagę na jego moc ssania. Popularne są laktatory dwufazowe, które imitują ssanie piersi przez dziecko. Pierwsza faza jest szybsza i pobudza laktację, a druga jest wolniejsza i skupia się na odciąganiu pokarmu. Ważna jest również prędkość pracy. Dla mam, które będą odciągać pokarm sporadycznie poleca się laktatory o prędkości 30-35 cykli na minutę. Częściej używany laktator powinien mieć 35-60 cykli.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera