Obalamy mity na temat korzystania z klimatyzacji w domu

Obalamy mity na temat korzystania z klimatyzacji w domu

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad zamontowaniem klimatyzacji w domu, na pewno spotkaliście się z wieloma różnymi opiniami na ten temat. Przedstawimy najpopularniejsze mity na temat korzystania z klimatyzacji i wyjaśnimy, dlaczego nie są one prawdziwe. Zapraszamy do czytania!

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat klimatyzacji w domu jest opinia, że szkodzi ona zdrowiu. Oczywiście, są przypadki, w których może się tak zdarzyć, ale musimy tutaj zaznaczyć jedno: prawidłowo użytkowane i (przede wszystkim) zadbane urządzenie jest dla nas w pełni bezpieczne.

Każda klimatyzacja musi przejść okresową kontrolę, czyszczenie i ewentualne odgrzybienie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbane urządzenie może działać nieprawidłowo, zepsuć się, a co najgorsze – rozpylać kurz, grzyby i bakterie.

Kolejnym błędem jaki możemy jeszcze popełnić – a który ma wpływ na nasze zdrowie – jest ustawianie klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. Musimy pamiętać o tym, zbyt różnica temperatur powinna wynosić tylko kilka stopni. Wychodząc z bardzo zimnego pomieszczenia na dwór, gdzie jest bardzo gorąco (i odwrotnie), narażamy się na przeziębienie lub chorobę.

Klimatyzacja zwiększy rachunki za prąd

Tak jak we wcześniej opisywanym przypadku, taka sytuacja również może mieć miejsce. Co zatem zrobić, aby klimatyzacja nie zwiększyła nam opłat?

Podczas wybierania klimatyzacji do domu, kierujemy się przede wszystkim klasyfikacją energetyczną sprzętu. Warto wiedzieć, że klimatyzatory z klasą B zużywają nawet 10% więcej prądu niż urządzenia klasy A.

Istotna jest także moc klimatyzatora – na każde 10m kwadratowych przypada 1 kW mocy chłodzącej. Jeśli wybierzemy sprzęt z mniejszą mocą, a powierzchnia, która ma być chłodzona będzie spora, klimatyzator nie będzie działał efektywnie. Tym samym nasze rachunki za prąd wzrosną.

Co jeszcze może wpłynąć na koszt korzystania z klimatyzacji?

  • Z której strony są okna (południowej, północnej)
  • Czy okna mają żaluzje, zasłony
  • Czy mieszkanie jest na parterze, czy nie
  • Czas pracy klimatyzatora w ciągu doby

Klimatyzacja jest głośna

Poziom głośności klimatyzacji, którą chcemy umieścić w naszym domu/mieszkaniu jest bardzo ważna. Nikt z nas nie chciałby żyć w ciągłym hałasie, prawda? Wbrew powszechnej opinii, że klimatyzacja jest głośna warto się nią zainteresować.

Producenci klimatyzatorów wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, dlatego z łatwością możemy dostać sprzęt, który będzie efektywny i cichy. Mamy tutaj na myśli klimatyzatory typu split, które potrafią pracować bardzo cicho – na poziomie 19 dB, czyli ciszej niż szept.  Klimatyzatory przenośne są odrobinę głośniejsze, jednak wciąż jest to dość niski poziom hałasu – do 65 dB na najmocniejszym trybie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z montowaniem klimatyzacji w domu. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto pamiętać o jego mocy, klasy energetycznej i poziomie hałasu podczas pracy. Dobrze dopasowany do naszych potrzeb klimatyzator będzie efektywny i warty inwestycji.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera