Odkryj jak joga może wpłynąć na Twoją duszę i ciało.

Odkryj jak joga może wpłynąć na Twoją duszę i ciało.

 

Niektórzy jogę traktują jako zwykłe ćwiczenia, które polepszają kondycję fizyczną, ale dla części praktykujących joga to styl życia. Warto wiedzieć, że joga to nie tylko ćwiczenia, rozciąganie i pozycje o egzotycznie brzmiących nazwach. Dzięki praktykowaniu jogi możemy zadbać nie tylko o ciało, ale również o duszę.

 

Czym jest joga, na czym polega jej fenomen i dlaczego warto ją praktykować? Odpowiadamy.

 

Joga – przelotna moda czy wartościowa praktyka?

Możemy zauważyć, że coraz więcej osób interesuje się jogą. Praktykowanie stało się popularną aktywnością, dzięki czemu przestaje powszechnie kojarzyć się z odrębną religią czy zabobonami.

 

Joga ma zbawienne działanie na cały nasz organizm. Dzięki tej aktywności możemy wzmocnić praktycznie każdy mięsień naszego ciała. Joga jest również bardzo dobrym sposobem na rozluźnienie i relaksację. Nic nie uspokaja tak jak głębokie oddychanie połączone z odpowiednimi pozycjami ciała.

 

Praktykowanie jogi jest wskazane również wtedy, gdy czujemy, że jesteśmy mniej „mobilni” – odczuwamy bóle szyi, pleców, trudniej nam się schylić itd. Dzięki jodze stajemy się bardziej elastyczni, przez co rzadziej odczuwamy bóle mięśni i jesteśmy mniej narażeni na różne kontuzje.

 

Joga pozytywnie wpływa również na nasz układ krążenia. Odpowiednie pozycje wspomagają optymalny przepływ krwi. Dzięki badaniom wiemy, że joga dobrze wpływa na częstość akcji serca i może łagodzić różne dolegliwości związane z sercem i całym układem krążenia. Udowodniono, że osoby, które regularnie praktykują jogę, są w grupie niższego ryzyka zachorowania na choroby serca.

 

Joga wzmacnia wszystkie partie naszego ciała. Bardziej wymagające pozycje angażują mięśnie rąk, nóg, szyi, pośladków czy brzucha. Choć niektóre z nich mogą wyglądać niepozornie, w rzeczywistości wcale nie są tak łatwe do wykonania. Jeśli zależy ci na wzmocnieniu całego ciała, joga jest zdecydowanie dla ciebie.

 

Joga lekiem na niespokojne dusze i umysł

W czasie jogi oczyszczamy głowę – staramy się nie myśleć o problemach i nie planować, co zrobimy za chwilę. W trakcie praktyki skupiamy się na ciele i głębokim oddechu, który uspokaja tętno, a co za tym idzie, cały nasz organizm. Odpowiednie pozycje relaksują i rozluźniają.

 

Ze względu na powyższe, jogę poleca się osobom, które żyją w stałym stresie. Jak dobrze wiemy, stres działa wyniszczająco na ludzki organizm, o czym niestety mogła przekonać się większość z nas. Za sprawą głębokiego oddychania i odpowiednich pozycji jesteśmy w stanie dotrzeć nawet do najbardziej spiętych mięśni. Dzięki rozluźnieniu całego organizmu rozluźnia się również nasza głowa.

 

Kobiety pokochały jogę. Dlaczego?

Joga jest dobrym lekarstwem niwelującym ból w czasie menstruacji. Coraz więcej kobiet docenia jej zbawienne działanie. W internecie z łatwością można znaleźć dedykowane „okresowe” praktyki, które mają na celu rozluźnienie spiętych mięśni, uspokojenie organizmu i zniwelowanie bólów menstruacyjnych. Pozycje nie są dynamiczne ani wymagające, skupiają się przede wszystkim na relaksacji i odpoczynku.

 

Czy warto zabrać się za jogę?

Odpowiedź na to pytanie brzmi… zdecydowanie tak! Joga ma zbawienny wpływ na całe nasze ciało, umysł i duszę. Co ważne, jogę możemy uprawiać w każdym wieku, bez żadnych ograniczeń. W sieci możemy znaleźć inspiracje praktyk dla rodziców z dziećmi, osób dojrzałych, kobiet w ciąży oraz na konkretne dolegliwości. Jeśli nie miałeś/miałaś jeszcze styczności z jogą, koniecznie spróbuj! My spróbowaliśmy i serdecznie polecamy.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera