Odkryj korzyści płynące z jogi i medytacji

 

Odkryj korzyści płynące z jogi i medytacji

Joga i medytacja cieszą się coraz większą popularnością. Ostatnie lata nie były dla nikogo łaskawe. Żyliśmy w dużym stresie, martwiąc się o siebie i bliskich, wielu z nas straciło pracę i przeszło przez ciężkie choroby. Zaczęliśmy sięgać po jogę oraz medytację szukając odprężenia i relaksu lub po prostu chcąc poprawić swoją kondycję fizyczną.

Korzyści płynące z jogi

Na początku trzeba zaznaczyć, że istnieją różne typy jogi, które uprawia się w zależności od potrzeb. Są ćwiczenia mniej i bardziej dynamiczne, aktywizujące konkretne partie lub całe ciało. Są rogi rozluźniające i rozciągające ciało oraz mięsnie, jogi relaksujące, na bóle konkretnych części ciała czy składające się z ćwiczeń budujących rzeźbę.

Jedną z największych zalet jogi jest to, że może ją uprawiać każda osoba, niezależnie od płci, wieku i stopnia zaawansowania. Ideą jogi jest ćwiczenie wedle własnych możliwości – jeśli nie jesteś w stanie wykonać w pełni jakiejś pozycji – nic straconego! Każdą pozycję robimy skupiając się wyłącznie na sobie, bez presji, stopniowo pokonując ograniczenia własnego ciała.

Prawidłowo przeprowadzona praktyka oczyszcza umysł, bardzo dobrze rozluźnia ciało i niweluje różne bóle, np. bóle pleców, głowy czy bóle menstruacyjne. Jogę poleca się również kobietom w ciąży (oczywiście jeśli mają na to siłę i nie ma żadnych przeciwskazań). Joga praktykowana w czasie ciąży pomoże się uspokoić, zrelaksować, przygotować się do porodu, a nawet może usprawnić powrót do zdrowia.

Medytacja

Medytacja to nic innego jak trening świadomości. Pomaga w odpoczynku, relaksacji, otwarciu się na uczucia takie jak miłość, współczucie czy cierpliwość. Dzięki medytacji można odciąć się od świata i oczyścić organizm. Ta praktyka łączy się z medytacją – niesie bardzo podobne korzyści.

Jeśli zastanawiasz się, czy medytacja jest dla ciebie, odpowiedź najprawdopodobniej brzmi: tak! Nie istnieją żadne ograniczenia czy zasady, które ustalają kto powinien spróbować medytacji. Jeśli jesteś osobą, która żyje w ciągłym stresie, jest zabiegana, ma dużo obowiązków i trudno zebrać ci myśli, zdecydowanie powinieneś spróbować!

Medytacja i joga są świetnym sposobem zarówno na pobudzenie organizmu, kiedy zaczynamy dzień, a także na wyciszenie przed samym snem. Wykonując praktykę wieczorem, warto jest odciąć się od telewizji i internetu i wykorzystać spokój ducha. Najlepiej poczytać niezobowiązującą, lekką książkę lub od razu pójść spać. Dzięki temu w pełni wykorzystasz osiągnięty stan – rano obudzisz się spokojny i wypoczęty.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera