Odkryj tajemnicę idealnego ciasta drożdżowego

Odkryj tajemnicę idealnego ciasta drożdżowego

Szukasz przepisu na idealne ciasto drożdżowe? Bardzo dobrze trafiłaś! Zebraliśmy najlepsze i sprawdzone porady, dzięki którym twoje ciasto drożdżowe będzie pyszne, puszyste i delikatne. Jednym słowem – idealne!

W internecie i książkach kucharskich znajdziemy przeróżne przepisy na ciasto drożdżowe. Zazwyczaj są mniej lub bardziej skomplikowane, dzięki czemu każda osoba może spróbować swoich sił w pieczeniu. Jeśli będziemy podążać za wytycznymi zawartymi w przepisie, możemy mieć praktycznie 100% pewność, że ciasto nam wyjdzie. Jednak w niewielu przepisach znajdziemy dodatkowe rady i  wskazówki, dzięki którym nasze ciasto drożdżowe może być jeszcze lepsze i smaczniejsze.

Specjalnie dla was zebraliśmy wszystkie porady w jednym miejscu. Oto one:

  1. Mąka ma znaczenie

To, jaką wybierzemy mąkę do pieczenia ciasta drożdżowego, ma spore znaczenie. Najlepsza będzie taka, która zawiera sporo glutenu. Dlaczego? Dzięki temu składnikowi ciasto staje się plastyczne. Im większa plastyczność, tym większa objętość ciasta. Dodatkowo takie ciasto nie będzie pękać, a po upieczeniu będzie miękkie i sprężyste.

Do pieczenia ciasta drożdżowego najlepiej wykorzystywać mąkę pszenną typu 500 (wrocławską) lub 550 (luksusową).

  1. Używaj tylko świeżych drożdży

Spory wpływ na to, czy ciasto drożdżowe nam wyjdzie, mają drożdże. Bardzo ważne jest, aby używać tylko świeżych drożdży. Jeśli zobaczysz, że drożdże są nieświeże lub że pojawia się na nich pleśń, pójdź do sklepu po nowe opakowanie. Zepsute drożdże zepsują ci całe ciasto.

Możesz skorzystać z drożdży instant – mają one dłuższy termin ważności, a co też istotne, wykorzystując drożdże instant, nie przygotowujemy rozczynu. Czas robienia ciasta skraca się, omijamy też jeden z kroków w przepisie, który może okazać się trudny dla początkujących osób.

  1. Ubij pianę z białek

Na etapie dodawania i mieszania składników do ciasta możesz wprowadzić małą zmianę. Zamiast wbijać całe jajka na raz, oddziel białko od żółtek. Białka ubij na lekką piankę i wymieszaj z resztą składników. Dzięki temu ciasto nabierze więcej powietrza, przez co będzie bardziej puszyste.

  1. Wyrastanie ciasta

Ciasto drożdżowe wyrasta dwa razy. Najpierw na surowo, później w trakcie pieczenia. Pamiętaj, że przy pierwszym wyrastaniu ciasto musi znajdować się w pomieszczeniu o stałej temperaturze, z dala od przeciągów. Latem możesz zostawić przykryte ścierką ciasto w temperaturze pokojowej. Późną jesienią czy zimą polecamy wstawić ciasto do piekarnika nagrzanego do 30 stopni Celsjusza.

Ciasto drożdżowe może  wyrosnąć także w lodówce, jednak trzeba pamiętać, że wtedy ten proces trwa dłużej, bo kilkanaście godzin. Najlepiej jest ugnieść ciasto wieczorem i wstawić je do lodówki na noc. Na drugi dzień ciasto powinno podwoić swoją objętość.

  1. Ciasto drożdżowe – jak piec?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ciasto drożdżowe źle znosi zmiany temperatur, dlatego blaszkę z ciastem wstawiamy dopiero do rozgrzanego piekarnika (180-200 stopni Celsjusza). Nie otwieramy piekarnika w czasie pieczenia, a dopiero wtedy, gdy zbliża się czas na wyjęcie ciasta. Upieczone ciasto drożdżowe studzimy w blaszce ustawionej na kratce, aby powietrze dochodziło również do spodu blaszki.

  1. Ciasto drożdżowe bez cukru i jajek? Da się!

Ciasto drożdżowe możemy upiec bez dodawania cukru. Jeśli korzystamy z drożdży tradycyjnych i przygotowujemy rozczyn, możemy dodać tylko łyżeczkę cukru (zostanie rozłożony przez drożdże) lub w ogóle z niego zrezygnować. Jeśli zależy nam, aby ciasto mimo wszystko było słodkie, to możemy dodać zamiennik cukru na etapie mieszania ciasta z tłuszczem.

Jeśli chcemy przygotować ciasto bez wykorzystywania jajek, nic nie soi na przeszkodzie. Jajka możemy zastąpić maślanką, bananem, awokado lub musem jabłkowym.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi poznaliście kilka fajnych sztuczek i tricków, które pomogą wam w przygotowaniu idealnego ciasta drożdżowego. Jeśli przy pierwszym podejściu ciasto wam nie wyszło, nie martwcie się, bo przecież trening czyni mistrza. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć smacznego!

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera