
Olejki eteryczne mają różnorodne zastosowanie. Możemy ich używać do aromaterapii, leczenia przeziębienia czy do odświeżania powietrza. Jak właściwie działają olejki eteryczne i dlaczego warto ich używać? Wyjaśniamy.
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne są mieszaniną różnych związków, które pozyskuje się z roślin i ziół, np. drzewa sandałowego, róży, lawendy, paczuli itd. Olejki eteryczne pozyskuje się na kilka różnych sposobów:
Właściwości olejków eterycznych
Olejki eteryczne posiadają wiele właściwości, przede wszystkim leczniczych. Wykazują one działanie antyseptyczne przede wszystkim wobec wirusów, pleśni i drożdżaków. Co ciekawe, olejki eteryczne mogą działaś na bakterie, które są odporne na antybiotyki! Najlepsze działanie antyseptyczne wykazują olejki eteryczne goździkowe, cynamonowe, tymiankowe i oregano.
Niektóre z olejków eterycznych działają wykrztuśnie, np. olejek eukaliptusowy, tymiankowy i anyżowy. Działanie to polega na drażnieniu śluzówki oskrzeli. Inhalacje z użyciem tych olejków mogą wspomóc leczenie kaszlu.
Inne zalety olejków eterycznych:
Jak używać olejków eterycznych?
Jednym z podstawowych zastosowań olejków eterycznych jest aromaterapia. Zabiegi z wykorzystaniem aromaterapii były znane już w starożytności, jednak na długi czas zostały zapomniane. Do łask wróciły na początku XX wieku i od tamtej pory stają się coraz bardziej popularne.
Aromaterapię wykorzystuje się do łagodzenia dolegliwości psychicznych i fizycznych – w niektórych przypadkach zastępuje ona leczenie farmakologiczne. Zabiegi z wykorzystaniem olejków eterycznych – masaże, inhalacje, kąpiele itp. wpisują się w ramy holistycznego leczenia.
Olejki eteryczne są chętnie wykorzystywane do inhalacji podczas przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych. Gorącą wodę wystarczy zmieszać z kilkoma kroplami olejku, aby cieszyć się jego leczniczymi właściwościami. Inhalacje z olejkami eterycznymi pomagają też łagodzić stres, działają uspokajająco i relaksacyjnie.
Jeśli lubisz brać kąpiel, możesz dodawać do wody różne olejki eteryczne. Kąpiel z wykorzystaniem olejku eterycznego to prawdziwe spa zarówno dla ciała i dla duszy. Niektóre olejki eteryczne są szczególnie polecane do dodawania do kąpieli, ponieważ działają przeciwbólowo, pomagają łagodzić stany zapalne i choroby skóry (np. olejek lawendowy).
Podsumowanie
Olejki eteryczne mają wiele właściwości odżywczych. Wykazują korzystne działanie nie tylko na skórę i ciało – działają relaksująco, ale też elektryzująco. Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie – możemy dodawać je do kąpieli, wykonywać inhalacje, dodawać do odświeżaczy powietrza itd. Przed zastosowaniem olejku, upewnij się, że jest on odpowiedni do tego, do czego chcesz go wykorzystać. Warto pamiętać też o kilku innych ważnych rzeczach: