Prawidłowa higiena intymna na co dzień jest bardzo ważna. Dzięki odpowiednim rytuałom i kosmetykom nie tylko oczyszczamy ciało, ale przede wszystkim dbamy o zdrowie. Higiena intymna chroni nas przede wszystkim przed uciążliwymi infekcjami. Higiena intymna w okresie połogu powinna być szczególnie delikatna. W tym czasie stawiamy na regenerację i powrót do pełni sił. Sprawdź, jak zadbać o swoje miejsca intymne w okresie połogu.
Regeneracja podczas połogu
Połóg to czas, w którym Twój organizm regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży. Mówi się, że połóg trwa około 6 tygodni, jednak jest to dość indywidualna sprawa. Każda kobieta inaczej przechodzi przez ciążę i poród, a ciało każdej z nas może się od siebie różnić.
Podczas połogu goją się poporodowe rany (np. po pęknięciu lub nacięciu krocza), kurczy się macica, występuje też krwawienie poporodowe związane z odbudową jej błony. Macica oczyszcza się poprzez wydalanie resztek tkanek wraz z krwią. Krwawienie zaczyna się tuż po porodzie i przypomina miesiączkę. Z czasem wydzielina zmienia kolor, a plamienie może trwać do końca połogu.
Higiena intymna w czasie połogu
Mycie okolic intymnych po urodzeniu dziecka może powodować dyskomfort zarówno u pań, które rodziły siłami natury, jak i u pań, które przeszły cesarskie cięcie. W czasie połogu higiena intymna jest bardzo ważna – jej rolą jest pielęgnacja okolic intymnych, regeneracja i odbudowa.
Oto kilka kroków, które usprawnią Twoją higienę intymną:
Płyn do higieny intymnej po porodzie – jaki wybrać?
Płyn, którego będziesz używać do mycia miejsc intymnych podczas połogu musi być przede wszystkim bardzo delikatny. Nie może dodatkowo podrażniać wrażliwej już skóry i powodować infekcji intymnych. Staraj się wybierać płyny z najprostszym składem, bez zbędnych dodatków. Dobry płyn powinien mieć pH na poziomie 5,5, zawierać kwas mlekowy, hialuronowy, dodatek alantoiny lub d-pantenolu. Mile widziane składniki to również wyciąg z rumianku, kory dębu, babki lancetowatej czy nagietka.