USZYJ MI MAMO. Przegląd tkanin dziecięcych

USZYJ MI MAMO. Przegląd tkanin dziecięcych

W tym artykule robimy przegląd tkanin dziecięcych. Opisujemy ich właściwości, odpowiadamy czy są warte waszej uwagi i wyjaśniamy, dlaczego materiał ma znaczenie. Jeśli masz umiejętności krawieckie i chciałabyś zacząć szyć ubranka dla swojej pociechy lub szukasz zakupowych inspiracji, świetnie trafiłaś! Zapraszamy do lektury.

Czym różni się tkanina od dzianiny?
Tkanina i dzianina – na pewno nie raz trafiłaś na takie określenia. Czy można używać ich zamiennie? Nie do końca. Jaka jest między nimi różnica?

Tkanina jest wykonywana z dwóch rodzajów nici – osnowy oraz wątku, które układa się wobec siebie prostopadle. Tkaniny charakteryzują się niewielką (lub zerową) rozciągalnością, ale za to bardzo dobrze utrzymują kształt.

Dzianinę wykonuje się z jednego rodzaju nitki, która jest ułożone w malutkie oczka. W przeciwieństwie do tkaniny, dzianina łatwo się rozciąga i dobrze dopasowuje się do ciała.

Tkaniny dziecięce – cechy
Kiedy wybieramy ubranka dziecięce zależy nam, aby były one dobrze wykonane, najlepiej z wysokiej jakości materiałów. Jaka powinna być dziecięca tkanina?

• Delikatna – ubranka i tekstylia dziecięce powinny być wykonane z delikatnych tkanin, które będą miękkie i przyjemne w dotyku. Istotne jest, aby materiał nie podrażniał wrażliwej skóry dziecka i nie powodował infekcji oraz uczuleń
• Przewiewna – maluchy wciąż biegają, są ruchliwe i ciekawe świata. Ważne jest, aby ubranka były przewiewne i zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza, aby dziecko nie pociło się i czuło się komfortowo. To samo tyczy się pościeli i kocyków. Dobra cyrkulacja jest ważna również ze względu na higienę
• Dobrze odprowadzająca wilgoć – ubranka i tekstylia powinny wykazywać zdolność do odprowadzania wilgoci, aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu kiedy się spoci podczas zabawy
• Posiadająca dobrze właściwości termoizolacyjne – dzięki temu dziecku nie będzie ani za zimno, ani za gorąco i nie będzie się pocić

Naturalne tkaniny dziecięce
Powyższe właściwości posiadają naturalne tkaniny takie jak bawełna, len, wełna, wiskoza czy aksamit. Są pozbawione sztucznych dodatków, jak np. poliester, którego warto unikać zarówno zimą jak i jesienią. Latem w ubraniach poliestrowych bardzo szybko robi się gorąco, a zimą (wbrew pozorom) nie zapewniają one ciepła.

Bawełna drukowana i pościelowa
Bawełna drukowana to materiał z gotowymi wzorami. Wykorzystuje się przede wszystkim do szycia odzieży. Bawełna drukowana występuje nie tylko w wielu wzorach, ale również kolorach, dzięki czemu mamy możliwość wyboru idealnego materiału.

Bawełna pościelowa to materiał dedykowany do szycia poszewek na pościel oraz prześcieradeł, ale również zasłon czy mat edukacyjnych. Bawełna pościelowa jest miękka i przewiewna, dzięki czemu gwarantuje wysoki komfort i miłe doznania. Charakteryzuje się grubym splotem i wysoką wytrzymałością, przez co spokojnie można ją prać w 60 i więcej stopniach oraz prasować żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. W przypadku pościeli dziecięcej jest to istotne, ponieważ zaleca się pranie i prasowanie w wysokich temperaturach w celu dokładnego pozbycia się kurzu i zanieczyszczeń.

Tkanina Minky
Minky cieszy się sporą popularnością wśród tkanin dziecięcych. Jest niezwykle miękka, delikatna i miła, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w kocykach i poszewkach na poduszki. Minky jest wbrew pozorom trwałą i odporną na zniszczenia tkaniną, którą nie trudno utrzymać w czystości.

Tkanina Oxford
Oxford to wodoodporny materiał, który również bardzo dobrze sprawdzi się w tekstyliach dla dzieci. Jest niezwykle miękki, dlatego staje się coraz bardziej popularny. Szyje się z niego śliniaki, pokrowce czy przewijaki. Zaletą Oxfordu jest również fakt, że bardzo łatwo się go czyści.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera