Uwielbiasz kawę? Poznaj jej pozytywne właściwości!

Uwielbiasz kawę? Poznaj jej pozytywne właściwości!

Część z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Niektórzy mówią, że nie są w stanie dobrze rozpocząć dnia bez filiżanki tego napoju. Ale są też tacy, którzy kawy nie lubią i nie widzą powodów, dla których mogliby zacząć ją pić. Ten artykuł powinien przeczytać każdy, nieważne czy jest kawoszem, czy nie. Piszemy tu o pozytywnych właściwościach kawy, o których mogliście nigdy nie słyszeć!

Kawa kawie nierówna

Kawa, spożywana w umiarkowanych ilościach, wiele właściwości zdrowotnych. Oczywiście dużo zależy nie tylko od tego ile, ale też jaką kawę pijemy. Za najlepszą uznaje się kawę z ekspresu ciśnieniowego, później „fusiastą”, rozpuszczalną, a na końcu tak zwane „kawy 3w1”. Tych ostatnich powinniśmy unikać, ponieważ mają one bardzo mało wspólnego z prawdziwą kawą. Podstawowymi składnikami produktów 3w1 jest cukier, syrop glukozowy i tłuszcz palmowy.

10 właściwości zdrowotnych kawy

1.Działanie pobudzające. Kawa zawiera kofeinę, która w pozytywny sposób pobudza organizm: poprawia koncentrację, podnosi ciśnienie, niweluje ból głowy spowodowany zmęczeniem. Co ciekawe, takie działanie zaobserwowano również u starszych osób – kawa może obniżyć ryzyko zachorowania na demencję Azheimera czy Parkinsona.

2.Wspiera metabolizm. Ta cecha również wynika z obecności kofeiny w kawie. Kofeina przyśpiesza rozpadanie się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu wspomaga proces jej redukcji.

3.Ochrona przed chorobami serca. Kawa zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, wystąpienia choroby wieńcowej czy ataku serca. Według badaczy substancje chemiczne znajdujące się w kawie mają właściwości przeciwzapalne. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wypijać zbyt dużej ilości kawy w ciągu dnia (więcej niż 4 filiżanki dziennie).

4.Źródło antyoksydantów

W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1000 przeciwutleniaczy, czyli więcej niż np. w zielonej herbacie. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, które przyśpieszają proces starzenia się organizmu. Niwelują również stany zapalne i chronią komórki przed uszkodzeniami.

5.Ochrona przed nowotworami

Tej informacji nie należy brać dosłownie – kawa nie jest antidotum, ale może zmniejszyć ryzyko powstania niektórych nowotworów. Polifenole i wyżej wspomniane antyoksydanty niwelują stany zapalne, dzięki czemu maleją szanse na zachorowanie na raka piersi czy jelita grubego. Mówi się, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty nawet o 30%.

6.Zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2

Przeprowadzono badania, które potwierdzają, że picie kawy może pomóc w zapobieganiu zachorowania na cukrzycę typu 2 – każda filiżanka kawy ma zmniejszyć ryzyko zachorowania o 7%. U osób, które piją dużo kawy ryzyko  jest o połowę mniejsze niż u osób, które nie gustują w kawie.

7.Pomoc w ochronie przed promieniami UV

Kawa nie zastąpi kremu z filtrem i nigdy nie powinniśmy stosować tych rzeczy zamiennie. Warto jednak wspomnieć, że substancje obecne w kawie chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Niwelują wypryski i przebarwienia i przyśpieszają regenerację komórek skóry. Przed wyjściem na plażę warto wypić filiżankę kawy, może to zmniejszyć ryzyko poparzenia słonecznego.

8.Pomaga przy alergiach i astmie

Dzięki przeprowadzonym badaniom możemy zauważyć, że kofeina przydaje się przy leczeniu alergii. Obniża stężenie histaminy, która bierze udział w reakcjach alergicznych. Udało się dowieść, że kofeina zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków u osób chorych na astmę, ponieważ rozszerza oskrzela.

9.Poprawia nastrój

Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że po każdej wypitej filiżance kawy w naszym organizmie wzrasta poziom serotoniny o dopaminy. Te substancje odpowiadają za nasze dobre samopoczucie, dlatego niektórzy mówią, że kawa może pomóc uniknąć jesiennej chandry 😊

 

 

10.Właściwości pielęgnacyjne

Kofeinę możemy odnaleźć w składzie wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, szczególnie przeciwstarzeniowych. Poprawia mikrokrążenie, ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i opóźnia rozkład witaminy C, dzięki czemu skóra jest bardziej równa i pozbawiona przebarwień. Kawa ma dobry wpływ na włosy – stymuluje wzrost i chroni mężczyzn przed łysieniem. Warto również wspomnieć o peelingach z ziaren kawy, które bardzo dobrze ścierają martwy naskórek i pozostawiają skórę gładką i jędrną.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera