Witamina d3 – podstawa budowy silnych kości i zębów u dzieci

Witamina D3 jest podstawą mocnych kości i zębów u dzieci. Ponadto wspomaga wchłanianie wapnia, pomaga wzmocnić układ odpornościowy i poprawia ogólny stan zdrowia. Czy wiesz, że dzieci potrzebują 1000 mg wapnia dziennie, aby ich rosnące kości i zęby mogły się prawidłowo rozwijać? Jeśli nie otrzymują one wystarczającej ilości witaminy D3 z diety lub z suplementów, ich kości mogą stać się słabe lub łamliwe.

Witamina D3 dla Twojego dziecka

Witamina D3 jest jednym z najpotrzebniejszych składników w diecie każdego dziecka. Nie tylko ze względu na jej udział w budowie silnych i zdrowych kości oraz zębów. Witamina D3 bierze udział w procesie wchłaniania wapnia, zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka na cukrzycę typu I, obniża poziom cytokin prozapalnych.

Warto pamiętać o tym, że dzieci mają większe zapotrzebowanie na witaminę D3 niż dorośli, szczególnie maluchy. Dlatego szczególnie ważne jest to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasze dziecko przyjmuje zbyt mało tej witaminy.

Skutki niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3 w organizmie dziecka może objawiać się na różne sposoby, np.:

  • Nieustające przemęczenie
  • Brak chęci do jakiejkolwiek aktywności
  • Częstsze chorowanie
  • Bóle kości i stawów
  • Pogorszenie nastroju
  • Krzywica

Naturalne źródła witaminy D3

Głównym naturalnym źródłem witaminy D3 jest słońce, dlatego latem dzieci mają do niej łatwiejszy dostęp. Niestety w okresie jesienno-zimowym jest stosunkowo mało słonecznych dni, dlatego szczególnie w tym czasie warto zadbać o odpowiednią suplementację. Gdzie jeszcze znajdziemy witaminę D3?

Najlepszym źródłem witaminy D3 są ryby, np. węgorz, sardynki, łosoś czy tuńczyk. Znajdziemy ją również w wybranych grzybach, nabiale oraz jajkach.

Suplementacja witaminy D3

Dobrym sposobem na zapewnienie dziecku prawidłowego poziomu witaminy D3 jest suplementacja. Popularne jest stosowanie tranu, witaminy w kroplach lub w tabletkach.

Witamina D3 jest dostępna bez recepty, dlatego możesz ją kupić bez problemu. Pamiętaj, aby suplementy kupować jedynie w aptekach i sprawdzonych sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera