Wszystko o mące. Poznaj rodzaje zdrowych mąk

Wszystko o mące. Poznaj rodzaje zdrowych mąk

Każdy z nas, kto kupował kiedyś mąkę w supermarkecie miał okazję przekonać się, że istnieje wiele różnych rodzajów mąki. Od patrzenia na półki można dostać oczopląsu, dlatego większość z nas wybiera klasyczną mąkę pszeniczną lub tortową (która niestety nie jest najzdrowsza). Jaka mąka jest najlepsza? Poznaj 6 rodzajów zdrowych mąk, które warto mieć w swojej kuchni.

Jaki kolor powinna mieć mąka?

Co ciekawe, kolor mąki wpływa na to, ile wartości odżywczych ma w sobie mąka. Dla przykładu bielutka mąka tortowa świetnie nadaje się do ciast i puszystych biszkoptów, ale jest niezdrowa – zapycha żołądek i przyczynia się do zbierania nadprogramowych kilogramów.

Ziarna zbóż przed zmieleniem oczyszcza się z zewnętrznej części, która zawiera najwięcej składników odżywczych, m.in. błonnika i minerałów. Im skuteczniej ocenimy ziarno, tym bielsza i mniej wartościowa będzie mąka.

Różne rodzaje mąki – wartości odżywcze i zastosowanie

  • Mąka pszenna – również orkiszowa i żytnia; te mąki wykorzystuje się przede wszystkim do pieczenia chleba, ale również bułek, ciast, makaronu i naleśników. Jest ona bogata w gluten, co jest ważną informacją dla osób, które chcą lub powinny go unikać. Poza tym w mące pszennej znajdują się węglowodany, białko, magnezu, witaminy A.
  • Mąka owsiana – główny składnik popularnych owsianych ciastek. Można ją przygotować samodzielnie, mieląc płatki owsiane.
  • Mąka kukurydziana – jedna z najpopularniejszych mąk bezglutenowych. Jest lekkostrawna i zawiera witaminy A, E oraz te z grupy B
  • Mąka sojowa – ten rodzaj mąki poleca się wegetarianom, ponieważ jest dobrym źródłem białka.
  • Mąka kasztanowa – bogata w bioflawonoidy, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zawiera również kwas foliowy; dobrze sprawdza się do pieczenia ciast i ciasteczek
  • Mąka amarantusowa – ta mąka zawiera lizynę, aminokwas, którego nasz organizm nie wytwarza samodzielnie. Dodatkowo jest dobrym źródłem fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu, błonnika, wapnia, magnezu oraz żelaza. Świetnie sprawdza się do ciast, naleśników, racuchów, makaronów i domowego chleba.

To tylko kilka spośród wielu rodzajów mąk. Każda z nich ma dość szerokie zastosowanie, dzięki czemu sprawdzi się w większości gospodarstw domowych. Zachęcamy do eksperymentowania i wypróbowania innych, bardziej „egzotycznych” mąk – może okazać się, że dania staną się jeszcze smaczniejsze niż przedtem.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera