Wyznacz dni płodne i zwiększ swoje szanse na zajście w ciążę

Wyznacz dni płodne i zwiększ swoje szanse na zajście w ciążę

Jeśli planujesz zajść w ciążę i zależy ci na tym, aby udało się to jak najszybciej, powinnaś zacząć od wyznaczenia swoich dni płodnych. Dni płodne to czas, w którym szanse na zapłodnienie są najwyższe. Cykl miesięczny jest indywidualną sprawą i u większości z nas jest inny, dlatego na początku może ci być trudniej dobrze wyznaczyć swoje dni płodne. W tym artykule krok po kroku wyjaśniamy jak to zrobić.

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny to zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety za sprawą działania odpowiednich hormonów. Rozpoczyna się on pierwszego dnia miesiączki i kończy dzień przed kolejnym krwawieniem. Ogólnie przyjmuje się że cały cykl trwa średnio 28 dni. Prawidłowy cykl powinien trwać od 21 do 35 dni. Pamiętaj, że jeśli twoje cykle różnią się czasem trwania o kilka dni, nie oznacza to że są nieregularne – rzadko kiedy zdarza się, że kobiety mają cykl powtarzający się z dokładnością co do jednego dnia.

Kiedy wypadają dni płodne?

Największe szanse na zajście w ciążę mamy dobę przed, w dzień i dobę po owulacji. Warto wiedzieć, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych do 72 godzin, w niektórych przypadkach nawet dłużej. W związku z tym nawet 4 dni przed owulacją może dojść do zapłodnienia, jednak szanse na to są zdecydowanie mniejsze. Jeśli założymy, że nasz cykl trwa 28 dni, dni płodne wypadają między 10 a 18 dniem cyklu.

Jak wyznaczyć dni płodne?

Najprostszym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest skorzystanie z kalkulatora dni płodnych. Jednak żeby móc z niego skorzystać, przez dwa, trzy miesiące należy zapisywać dokładne terminy miesiączek, aby kalkulator mógł wyznaczyć średnią trwania twojego cyklu.

Aby zwiększyć wiarygodność i szanse na dokładne określenie twoich dni płodnych, możesz zacząć prowadzić kalendarz dni płodnych. Poza zaznaczaniem dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia miesiączki, w kalendarzu zapisujemy również temperaturę ciała, notujemy objawy wskazujące na jajeczkowanie oraz obserwujemy śluz. W okolicach owulacji będzie rozciągliwy i obfity, a bliżej krwawienia będzie bardziej gęsty i biały. Temperaturę mierzymy codziennie, zaraz po obudzeniu. W trakcie owulacji zauważysz znaczny wzrost temperatury twojego ciała.

Dni płodne – podsumowanie

Wyznaczenie dni płodnych może początkowo wydawać się skomplikowane, jednak w praktyce takie nie jest. Aby zrobić to jak najdokładniej, przez pierwsze 2-3 miesiące obserwujemy dokładnie swoje ciało i robimy notatki. Później, z pomocą kalkulatora i kalendarza owulacji wyznaczamy dni płodne, dzięki czemu zwiększamy swoje szanse na zajście w ciążę. Pamiętajmy, że o ile wyznaczenie dni płodnych pomoże nam zwiększyć szanse na zapłodnienie, zdecydowanie nie jest dobrym sposobem antykoncepcji.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera