Zaskakujące fakty o kosmetykach naturalnych

Zaskakujące fakty o kosmetykach naturalnych

Prym w branży pielęgnacyjnej i branży beauty wiodą teraz kosmetyki naturalne. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, którzy czytają składy produktów i starają wybierać się te, które będą najlepsze i najbezpieczniejsze dla skóry. Na temat tych kosmetyków krąży wiele błędnych mitów, które chcemy obalić. Jeśli szukasz ciekawostek na temat naturalnych kosmetyków, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kosmetyki z drogerii i apteki są bezpieczniejsze niż kosmetyki naturalne

Bardzo krzywdząca opinia, która mija się z prawdą. Kosmetyki naturalne, tak samo jak te konwencjonalne, muszą przejść szereg badań i spełnić konkretne wymagania, aby mogły zostać dopuszczone do sprzedaży. W kosmetykach naturalnych nie znajdziemy niebezpiecznych dla cery i organizmu składników! Wręcz przeciwnie – porównując skład kosmetyków naturalnych i konwencjonalnych zobaczymy, że te pierwsze mają często krótszy i prostszy skład, jednak bardziej treściwy i wolny od mocnych konserwantów czy innych niepożądanych składników.

Kosmetyki z napisem „bio” nie zawsze są ekologiczne

Ekologiczne i naturalne kosmetyki są teraz najbardziej popularne, dlatego coraz więcej firm wykorzystuje luki w prawie i umieszcza na opakowaniach swoich produktów zapewnienia, że są one naturalne czy ekologiczne. Często jest to jedna wielka ściema, a produkt nie ma za wiele wspólnego z naturalnym kosmetykiem. O co chodzi?

Niestety nie ma sprecyzowanej definicji kosmetyku naturalnego, zwłaszcza, że wiele „szkodliwych” składników uzyskuje się w sposób naturalny. Marki wykorzystują ten fakt i na opakowaniach umieszczają zielone napisy sugerujące o naturalności produktu, jednak kiedy zajrzymy w skład, okaże się, że kosmetyk zdecydowanie nie jest w 100% naturalny. Co zrobić, jeśli nie umiemy czytać składów? Najlepiej szukać certyfikatów gwarantujących naturalność produktu, np. ECOCERT czy ICEA.

Jeśli się słabo pieni to znaczy, ze źle oczyszcza skórę

Kolejny bardzo krzywdzący mit, który sprawia, że część osób wciąż sceptycznie podchodzi do naturalnych kosmetyków. Trzeba tu zaznaczyć, że tradycyjne kosmetyki mocno się pienią, bo zawierają bardzo silne detergenty myjące i pieniące, które z powodzeniem znajdziemy w środkach do sprzątania. Jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona, podrażniona czy sucha, najprawdopodobniej używasz kosmetyku z bardzo silnym detergentem myjącym. W kosmetykach naturalnych nie stosuje się takich składników. Zamiast nich wybiera się łagodne składniki myjące, które nie pienią się aż tak mocno. Jednak nie oznacza to, że mają gorsze działanie oczyszczające – myją tak samo, jednak są delikatniejsze dla skóry.

Podsumowanie

To jedne z wielu mitów, które krążą na temat kosmetyków naturalnych. Jak widać, nie mają nic wspólnego z prawdą! Kosmetyki naturalne zdecydowanie są warte uwagi, ponieważ mogą wnieść pielęgnację twarzy i ciała na nowy poziom. Są zdecydowanie delikatniejsze i przyjaźniejsze dla skóry. Przy zakupach trzeba jednak pamiętać, że kosmetyki naturalne mogą uczulać, dlatego dobrze jest zweryfikować skład i upewnić się, że produkt nie ma składnika, który potencjalnie może nas uczulić.

Co sądzicie o kosmetykach naturalnych? Używacie, czy jednak omijacie je szerokim łukiem?

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera