Zdrowa i bezpieczna suplementacja.

Zdrowa i bezpieczna suplementacja. Na co zwrócić uwagę przy stosowaniu suplementów diety

Suplementy diety są obecne bardzo popularne. Coraz więcej decyduje się na suplementację, czy to pod wpływem reklam, czy panującego trendu na zdrowy tryb życia. Kiedy przyjrzymy się sytuacji bliżej, zauważymy, że na rynku jest mnóstwo firm oferujących przeróżne suplementy. Tu może pojawić się wątpliwość: czy suplementy na pewno są zdrowe i bezpieczne? Czym kierować się przy wyborze dobrych suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Czym są suplementy diety?

Suplement diety to nic innego jak produkt (najczęściej w formie tabletek), który ma za zadanie uzupełnić dietę o potrzebne składniki odżywcze. W polskim prawie możemy znaleźć zapis, który definiuje suplementy diety jako „ środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin i składników mineralnych, lub innych substancji, pojedynczych lub złożonych, wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny”.

Suplementy diety są szeroko dostępne. Możemy je kupić nie tylko w aptekach, ale też drogeriach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością a także przez internet.

Bezpieczny suplement diety

Przy wyborze suplementu diety powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Najlepiej kupować suplementy znanych firm czy producentów w aptekach i znanych sklepach, nigdy od anonimowych sprzedawców, z którymi może być utrudniony kontakt. Wybierając suplement diety trzeba mieć pewność, że produkt ma wszystkie niezbędne certyfikaty i odpowiednio został przebadany.

Czy można dobierać suplementy na własną rękę?

Aby nie ulec chwytom marketingowym, przed zakupieniem konkretnego suplementu diety, warto skonsultować się choćby z farmaceutą. Wystarczy pójść do apteki i przedstawić swój problem. Jeśli nie będzie to nic poważnego, farmaceuta będzie w stanie określić, jakich składników nam brakuje i który suplement będzie najlepszy.

Mimo wszystko, radzimy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może sygnały, które wysyła nam nasz organizm wskazują na poważniejszy problem i należałoby najpierw wykonać jakieś badania. Jeśli po prostu zależy nam na „podrasowaniu” diety, warto też skonsultować się z renomowanym dietetykiem. Może on też pomóc zaplanować spersonalizowaną dietę, która w połączeniu z odpowiednimi suplementami, poprawi stan zdrowia i samopoczucia.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera