Zdrowe warzywa? Zobacz w jaki sposób uprawiać ekologiczny warzywnik!

Zdrowe warzywa? Zobacz w jaki sposób uprawiać ekologiczny warzywnik!

Coraz więcej osób decyduje się na założenie ogródka warzywnego. Nic dziwnego, ponieważ własny warzywnik gwarantuje nam dostęp do naturalnych i świeżych produktów. Sięgając po warzywa z własnego ogródka, mamy pewność, że podczas całego procesu nie zostały użyte szkodliwe środki chemiczne. Prywatny warzywnik może również pomóc w podreperowaniu domowego budżetu.

W tym artykule podpowiadamy, jak założyć i uprawiać ekologiczny warzywnik. Znajdziesz tutaj rady i wskazówki, dzięki którym będziesz cieszyć się z dorodnych i zdrowych warzyw. Zapraszamy do lektury!

Warzywnik w ogrodzie czy na balkonie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć warzywnik na balkonie. Jeśli mieszkasz w mieście i nie masz własnej działki, w dalszym ciągu możesz rozpocząć swoją przygodę z hodowaniem warzyw.

Planując warzywnik w ogrodzie musimy ocenić, ile miejsca chcemy poświęcić na grządki. Pamiętajmy, że im większy warzywnik, tym więcej czasu będziemy musieli przeznaczyć na jego pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest zaczęcie od mniejszej powierzchni, którą później możemy stopniowo powiększać.

W przypadku warzywnika na balkonie, również powinniśmy ocenić, ile mamy wolnego miejsca. Warzywa możemy hodować w donicach, skrzynkach lub specjalnych warzywnikach pionowych. Te ostatnie rozwiązanie zajmuje zdecydowanie najmniej miejsca.

Ekologiczne nasiona

Zanim przejdziemy do pielęgnacji warzywnika, musimy zwrócić waszą uwagę na nasiona. To, z jakich nasion skorzystamy, również jest ważne. Jeśli chcemy założyć ekologiczny ogródek warzywny, powinniśmy zasiać ekologiczne nasiona. Dlaczego?

Ekologiczne nasiona to takie, które zostały pozyskane z roślin, które pochodzą ze zrównoważonych upraw. To znaczy, że w trakcie ich hodowli nie używano nawozów i innych środków chemicznych wspomagających wzrost. Hodowla nasienna jest prowadzona w sposób naturalny, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Aby mieć pewność, co do tego czy nasiona są ekologiczne, szukaj certyfikatu na opakowaniu.

Jak nawozić bez chemii?

Jedną z podstawowych celów ekologicznego warzywnika jest rezygnacja z chemicznych nawozów. Czym zatem nawozić warzywa i jak zadbać o to, aby zdrowo rosły?

Najlepszym naturalnym nawozem jest nawóz naturalny – obornik. Taki nawóz zawiera duże ilości materii organicznej, która zamienia się w wartościową próchnicę. Dodatkowym atutem stosowania takiego nawozu jest fakt, że nie da się go przedawkować. Zbyt duże ilości chemicznego nawozu doprowadzają do zasolenia gleby, przez co warzywa nie mogą się odżywiać.

Specjaliści polecają obornik bydlęcy lub koński, jednak jest on trudno dostępny i ma przykry zapach, przez co nie używa się go w mniejszych warzywnikach. Taki obornik zastępujemy suszonym lub granulowanym, który dostaniemy w sklepie ogrodniczym. Dobrym zamiennikiem obornika jest kompost.

Jak pozbyć się chwastów, chorób i szkodników?

Chorób, chwastów czy szkodników możemy pozbyć się bez chemii. Jak to zrobić?

Chwasty z pewnością pojawią się w ogrodowym warzywniku. Najprostszym, ale za to najżmudniejszym sposobem na ich pozbycie się jest pielenie. Innym rozwiązaniem jest ściółka – syntetyczna lub organiczna, która zapobiegnie wyrastaniu i rozsiewaniu się chwastów.

Z chorobami i szkodnikami również możemy sobie poradzić bez wykorzystywania chemii. Jednym z podstawowych rozwiązań jest zapobieganie rozwojowi chorób i namnażania się szkodników poprzez zapewnienie warzywom optymalnych warunków do wzrostu. Istotną rolę odgrywa tu dobre przygotowanie gleby. Dobrym sposobem jest także dobieranie takich odmian warzyw, które są najbardziej odporne na choroby.

Nasz warzywnik możemy chronić przed szkodnikami za pomocą mechanicznych pułapek. Sprawdzą się tutaj lepy czy specjalne siatki. Warto również usuwać chore fragmenty oraz pędy roślin.

Podsumowanie

Prowadzenie własnego ekologicznego warzywnika ma wiele zalet. Przede wszystkim mamy dostęp do świeżych i zdrowych warzyw, mamy pewność, że do ich hodowli nie wykorzystano chemicznych nawozów i preparatów. Dodatkowo zaoszczędzamy pieniądze – warzywa w sklepach i supermarketach często okazują się bardzo drogie.

Pielęgnowanie warzywnika jest czasochłonne i wymaga staranności oraz regularności, ale nie ma nic bardziej satysfakcjonującego jak obserwowanie wzrastających roślin w naszym prywatnym ogródku.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera