Zdrowe włosy to piękne włosy. Zobacz jakich błędów należy unikać

Wiele pań ma problemy utrzymaniem swoich włosów w dobrej kondycji. Wydaje nam się, że uzyskanie lśniących, zdrowych włosów, jakie widzimy w reklamach i telewizji, wymaga zbyt wiele wysiłku i pieniędzy. Prawda jest taka, że istnieje wiele łatwych sposobów na utrzymanie zdrowych włosów bez konieczności wydawania fury pieniędzy i spędzania nad tym wielu godzin.

Zdrowe włosy to piękne włosy. Zobacz, jakich błędów powinnaś unikać.

Zwróć uwagę, na skład kosmetyków, jakich używasz

Podczas wybierania kosmetyków do włosów (i nie tylko) zazwyczaj kierujemy się obietnicami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Niestety, bardzo często te obietnice nie mają pokrycia w składzie kosmetyku. Nie sprawdzając, co znajduje się w danym produkcie, mamy duże szanse na to, że wybierzemy nieodpowiedni dla nas.

Przed zakupem kosmetyków do włosów warto wykonać test na porowatość włosów i zapoznać się z ogólnymi zasadami ich pielęgnacji. W internecie z łatwością znajdziesz odpowiednie materiały, które wskażą ci, jakie składniki powinny polubić Twoje włosy.

Warto pamiętać również o tym, że szamponów mocno oczyszczających (zawierają SLS, SLES) nie używamy co każde mycie. “Na co dzień” wybieramy szampony z łagodniejszymi detergentami, a tych bardziej oczyszczających używamy co 2-3 mycia. Dlaczego? Zbyt mocne oczyszczanie skóry głowy może powodować m.in. szybsze przetłuszczanie się.

Zrezygnuj z układania włosów na gorąco

Na kondycję włosów ma wpływ używanie suszarki, prostownicy czy lokówki. Stosowanie tzw. “stylizacji na gorąco” przyczynia się do niszczenia włosa, który staje się suchy i łamliwy. Jeśli musisz używać suszarki do włosów, koniecznie zainwestuj w dobry sprzęt z chłodnym nawiewem i nie zapomnij o używaniu kosmetyków termoochronnych. Jeśli chodzi o prostowanie, również możesz zrezygnować z prostownicy. Swoje włosy możesz wyprostować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, z wykorzystaniem emolientowych odżywek lub masek, które dociążą Twoje włosy.

Loki możesz uzyskać za pomocą tradycyjnych wałków, specjalnego wałka jedwabnego lub paska od szlafroka. Oczywiście nie negujemy korzystania z prostownicy czy lokówki. Jednak dla zdrowia włosów warto robić to tylko sporadycznie.

Rozczesywanie włosów a ich kondycja

Na kondycję włosów na również sposób ich rozczesywania. Aby uniknąć wyrywania włosów, zacznij rozczesywać je od końcówek, stopniowo kierując się ku górze. Ważna jest również częstotliwość czesania – nie więcej niż 2-3 razy dziennie. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do przetłuszczenia się.

Jeśli masz kręcone włosy, zrezygnuj z czesania włosów na sucho. W ten sposób niszczysz swoją fryzurę – loki puszą się i tracą swoją formę. Kręcone włosy najlepiej czesać na mokro, podczas mycia lub kiedy planujesz wykonać konkretną fryzurę, np. warkocz.

Zaopatrz się w dedykowane akcesoria

Akcesoria, których używasz do pielęgnacji swoich włosów również mają znaczenie. Ręcznik, który używamy zazwyczaj do wycierania ciała niestety nie nadaje się do suszenia włosów. Jego struktura jest zbyt szorstka i przyczynia się do łamania włosów. Najlepiej odsączać je w specjalny ręcznik, np. z mikrofibry czy bambusa. Do tego celu nada się także bawełniana koszulka.

Szczotki i grzebienie, którymi czeszesz włosy również wpływają na ich kondycję. Zwróć uwagę na to, że część szczotek jest przeznaczona do czesania włosów na mokro, podczas mycia, do dokładnego rozprowadzenia odżywki. Do rozczesywania włosów na sucho sprawdzą się np. szczotki typu paddle brush. Jeśli chodzi o grzebienie, polecamy szczególnie te z szeroko rozstawionymi zębami.

Dobra dieta to podstawa

Nie możemy zapominać, że dieta ma ogromny wpływ na stan naszych włosów. Aby były one zdrowe, lśniące i piękne musimy dostarczać im niezbędnych witamin i minerałów. Bardzo ważne jest także picie dużych ilości wody.

Zdrowe włosy – podsumowanie

Na kondycję włosów wpływa wiele czynników: od pielęgnacji po dietę. Jeśli zależy nam na zdrowych i pięknych włosach, musimy zacząć zwracać większą uwagę na kosmetyki i akcesoria, których używamy. Warto zaznaczyć tutaj, że dobre nie oznacza drogie. Kosmetyki z wyśmienitymi składami możemy znaleźć w popularnych drogeriach i w atrakcyjnych cenach – nawet do 20 zł.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera