Mini szklarnia dla dzieci w przedszkolu

Mini szklarnia dla dzieci w przedszkolu – jak wprowadzić edukację ekologiczną już od najmłodszych lat?

Edukacja ekologiczna dzieci zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli. Działania ekologiczne podjęte w przedszkolu tworzą szansę na kształtowanie postaw przyjaznych naturze. Przyroda jest dla dzieci niezwykle interesującym obiektem poznania, ze względu na swoją różnorodność, zmienność i bogactwo. Stanowi bogate źródło przeżyć, wrażeń oraz aktywnych działań. Dlaczego mini szklarnia dla dzieci w przedszkolu jest idealnym pomysłem na wprowadzenie edukacji ekologicznej? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zabawa przez naukę – w jaki sposób wprowadzić edukację ekologiczną od najmłodszych lat?

Wprowadzanie edukacji ekologicznej powinno odbywać się w sposób kreatywny – dzieci preferują naukę przez zabawę i naturalne odkrywanie świata. Oznacza to, że wprowadzenie edukacji ekologicznej najlepiej przeprowadzić organizując różnego rodzaju aktywności, angażujące dzieci.

Mini szklarnia do przedszkola świetnie sprawdzi się jako początek takiej przygody. Dzieci mające dostęp do inspektu ogrodowego, będą miały okazję obserwować wzrost roślin oraz wpływ, jaki mają na niego woda czy odpowiednie nasłonecznienie. Obserwacje te połączyć można na przykład z konkursami na prace plastyczne związane z ekologią czy roślinnością, które dodatkowo zaangażują przedszkolaków do działania.

Mini szklarnia dla dzieci w przedszkolu – jakie korzyści niesie za sobą?

Mini szklarnia dla dzieci tworzy żywą pracownię, w której młodzi ogrodnicy mogą prowadzić obserwacje, badania, eksperymenty, jak również mają zagwarantowany stały kontakt z naturą. Mini szklarnia do przedszkola pozwala na hodowlę roślin, ziół czy warzyw przez cały rok, dzięki czemu dzieci nie mają ograniczonego czasu na obcowanie z naturą tylko do okresu od wiosny do jesieni.

Kolejną zaletą mini szklarni jest jej solidna konstrukcja na podwyższeniu, która wraz z zamknięciem gwarantuje odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak przymrozki czy nadmierne opady. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko niepowodzenia w uprawie, które dla przedszkolaków mogłoby być demotywujące do dalszego poznawania świata roślin.

Mini szklarnia pozwala także na prowadzenie upraw ekologicznych, bez użycia środków owadobójczych oraz chwastobójczych. Jej budowa stanowi bowiem naturalną ochronę przed tymi zagrożeniami, dzięki czemu dzieci mogą bez przeszkód spożywać wyhodowane przez siebie warzywa, pozbawione pestycydów, oprysków oraz innych środków chemicznych.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera