Odpowiedzialne Rodzicielstwo

Mamy przyjemność obejmować patronat nad kampanią „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów. Kampania powstała pod patronatem merytorycznym Instytutu Matki i Dziecka, a wszelkie artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Zmiany zachodzące we współczesnym świecie oraz zagrożenia, których doświadczają dzisiejsze rodziny, znacznie wpływają na postrzeganie i realizowanie przez rodziców ich powinności rodzicielskich, wymagają uczenia nowych funkcji i zadań, generują powstawanie dylematów towarzyszących rodzicom w wychowaniu dziecka. Bezcenną wartością jest zdrowie, a dla rodzica zdrowie jego dziecka. Od poczęcia do pełnoletności swojej pociechy, rodzice mogą być wystawieni na różne wyzwania w aspekcie zdrowia. Na szczęście medycyna dysponuje z każdym rokiem nowymi możliwościami diagnostycznymi, terapiami co pozwala skutecznie wspierać rodziców w życiowym wyzwaniu jakim jest rodzicielstwo.

Kampanię wsparła Małgorzata Rozenek-Majdan, prezenterka telewizyjna, mama 3 dzieci oraz założycielka fundacji MRM. Dla nas zgodziła się opowiedzieć o swojej drodze do macierzyństwa, co jest jej misją życiową i dlaczego założyła fundację wspierającą metodę in-vitro.

Publikację otwiera wypowiedź dr hab. n. med. Tadeusza Issata Kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka, która przedstawia najważniejsze odpowiedzi na pytania o badania prenatalne dla kobiet w ciąży.

Bardzo istotne kwestie w kontekście bycia mamą porusza pedagożka, coach, trenerka umiejętności społecznych Paula Niedźwiecka, która omawia uczucia jakie towarzyszą macierzyństwu. Najważniejsze o czym mówi ekspert, to wyzbycie się poczucia bycia niedostatecznie dobrą mamą. „Dzieci nie potrzebują perfekcji one chcą byś była” – zauważa psycholożka.

O wypowiedź w sprawie skóry dzieci poprosiliśmy położną Jeannette Kalyta. Z artykułu dowiemy się na co zwracać uwagę wybierając produkty do higieny małego dziecka, jak unikać odparzeń pieluszkowych i jaki skład powinny posiadać preparaty do pielęgnacji. Temat wymagającej skóry maluchów podjęła również prof. dr hab. n med. Joanna Narbutt Kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM w Łodzi. Pani Profesor wyjaśnia czym charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry i jakie działania mogą podjąć rodzice w walce z tym schorzeniem. Ważną kwestią, o której wspomina dermatolog jest funkcjonowanie dzieci z chorobami skórnymi w życiu społecznym.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanym w publikacji są szczepienia, które są jednym z kluczowych osiągnieć medycyny. Obecnie są one najskuteczniejszą i często jedyną metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi zagrażającymi naszemu zdrowiu i życiu. W temacie szczepień wypowiada się dr n. med. Alicja Karney. Pani Doktor bardzo wnikliwie omawia temat meningokoków. Wywoływane przez meningokoki inwazyjne choroby, takie jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są bardzo groźne dla zdrowia i życia szczególnie dla najmłodszych dzieci.

Udział w kampanii ma również Fundacja Serce Dziecka, która prowadzi działania interwencyjne związane z kwestią bezpieczeństwa i zdrowia dzieci z chorobami serca. Obecnie fundacja interweniuje w Ministerstwie Zdrowia z wnioskiem o przywrócenie realizacji programu interwencji kardiologicznych u płodów z wrodzonymi wadami serca.

Publikacja „Odpowiedzialne rodzicielstwo” już dziś w Gazecie Wyborczej. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie uda się zapoznać z wersją papierową, wszelkie materiały będą dostępne na portalu www.pacjentilekarz.pl

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera