Odpowiedzialne Rodzicielstwo

„Odpowiedzialne rodzicielstwo” – kampania edukacyjna

Bycie rodzicem to piękna przygoda, ale nie pozbawiona trudności i wielu wyzwań.

Zostaliśmy partnerem medialnym kampanii „Odpowiedzialne rodzicielstwo”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla opiekunów i rodziców dzieci. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów z obszaru pediatrii, ginekologii, psychologii, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz relacji rodzic-dziecko.

Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Patronat merytoryczny nad kampanią objął Instytut Matki i Dziecka. Twarzą kampanii została Monika Mrozowska, aktorka, autorka książek kulinarnych, mama 4 dzieci. Pani Monika zachęca byśmy spełniali się w pięknej roli rodzica, ale nie zapominali o sobie i realizacji własnych planów.

Mamy przyjemność obejmować patronat nad kampanią „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów. Kampania powstała pod patronatem merytorycznym Instytutu Matki i Dziecka, a wszelkie artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Bycie rodzicem to piękna przygoda, ale nie pozbawiona trudności i wielu wyzwań. W oceanie informacji i dobrych rad powstaje wiele dylematów towarzyszących rodzicom w wychowaniu dziecka. To co jest niezmienną wartością to zdrowie, a dla rodzica zdrowie jego dziecka. Na szczęście medycyna dysponuje z każdym rokiem nowymi możliwościami diagnostycznymi, terapiami co pozwala skutecznie wspierać rodziców w życiowym wyzwaniu jakim jest rodzicielstwo.

Kampanię wsparła Monika Mrozowska, aktorka, autorka książek kulinarnych, mama 4 dzieci. Dla nas zgodziła się opowiedzieć o swoim macierzyństwie i drodze życiowej by czuć się spełnionym człowiekiem.

Publikację otwiera wypowiedź dr Anny Zimny-Zając, biotechnolożki, redaktorki naczelnej Medonet.pl, która przedstawia problem otyłości u dzieci.

Bardzo istotne kwestie w kontekście bycia mamą porusza psycholożka Joanna Frejus, która omawia uczucia jakie towarzyszą macierzyństwu. Najważniejsze o czym mówi ekspert, to budowanie sieci wsparcia i zaprzestanie wzajemnego krytykowania się. „Mom shaming to zjawisko, które zabiera nam potencjał do wspierania się” – zauważa psycholożka.

O wypowiedź w sprawie oczyszczania skóry dzieci poprosiliśmy Ane Krysiewicz Matkę Aptekarkę. Z artykułu dowiemy się na co zwracać uwagę wybierając produkty do higieny małego dziecka, jak unikać podrażnień i jaki skład powinny posiadać preparaty do pielęgnacji. W kontekście skóry dzieci nie mniejsze znaczenie ma wybór odpowiedniej pieluszki. Dr n. med. Alicja Karney podpowiada rodzicom jak zadbać o ten aspekt pielęgnacji noworodka i małego dziecka.

Kluczowym tematem podjętym w kampanii jest zadbanie o prawidłowy rozwój płodu, który podnosi prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej wypowiedzi specjalista ginekologii wyjaśnia jakie są kluczowe składniki dla prawidłowego rozwoju ciąży, aby zmniejszyć ryzyko wad rozwojowych. „Przyjmowanie przez kobiety kwasu foliowego w zalecanej ilości obniża ryzyko wystąpienia wad u płodu aż o 70%” – zaznacza prof. Pietrzak.

Temat zabezpieczenia zdrowia dziecka w kontekście krwi pępowinowej omawiają dr hab. n. med. Emilian Snarskii położna Anna Bulczak. Eksperci wyjaśniają, dlaczego krew pępowinowa jest cenna, czym są komórki macierzyste i jakie jest ich wykorzystanie oraz jak przebiega procedura pobrania. Ważną wspomnianą kwestią, jest możliwość skorzystania z krwi pępowinowej w obrębie rodziny.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanym w publikacji są szczepienia, które są jednym z kluczowych osiągnieć medycyny. Obecnie są one najskuteczniejszą i często jedyną metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi zagrażającymi naszemu zdrowiu i życiu. W temacie szczepień wypowiada się dr n. med. Alicja Karney, kierownik oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Pani Doktor bardzo wnikliwie omawia temat krztuśca. Krztusiec tylko na pozór zdaje się opanowaną chorobą i nadal jest groźny dla zdrowia i życia szczególnie dla najmłodszych dzieci.

Udział w kampanii ma również temat zadbania o czyste powietrze. To czym oddychamy gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie. Zanieczyszczone powietrze towarzyszy nam niestety cały rok. W materiale odpowiadamy na pytanie jak chronić się przed jego negatywnymi skutkami.

Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Odpowiedzialne rodzicielstwo”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl

http://bit.ly/3fZZMHu

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera