Groteska

Teatr Groteska to jedna z najstarszych i najbardziej renomowanych scen w Polsce. W tym sezonie kończy 75 lat i nie osiada na laurach! Ciągle szuka nowych środków wyrazu artystycznego – to teatr plastyczny, operujący formą, barwą, materią, ruchem i dźwiękiem. Przez swoją wszechstronną działalność Groteska jest dzisiaj nowoczesnym ośrodkiem teatralnym dla widza wielopokoleniowego; nie tylko z Krakowa, ale z całej Małopolski i Śląska. Flagowe imprezy Teatru – Wielka Parada Smoków I Festiwal Materia Prima – gromadzą w Krakowie publiczność z całej Polski.

Teatr przy ul. Skarbowej wystawia głównie spektakle dla dzieci i młodzieży. Starannie dobrany repertuar oparty jest na literaturze klasycznej, z której młody widz może wyczytać lęki, dylematy, pytania i tęsknoty trapiące ludzi od pokoleń. Bo ludzka kondycja nie zmieniła się od wieków. Klasyczne opowieści dla najmłodszych, kiedyś tylko w przekazie ustnym, pomagały oswoić tajemniczy i niezrozumiały świat, wprowadzały w dorosłość. Dziś nadal mogą – i powinny – być narzędziem komunikacji między dziećmi, rodzicami i dziadkami.

Groteska wystawia inscenizacje jednorodne plastycznie i konsekwentnie zachowuje porządek estetyczny. Twórcy pokazują, że reguły i zasady są potrzebne także w XXI wieku. Bo nie jest tak, że wszystko pasuje do wszystkiego. W Grotesce realizowane są różnorodne formy teatralnej ekspresji: żywy plan, lalki prowadzone wieloma technikami animacji, maski, kostiumy, multimedia. Przedstawienia mają doborową oprawę muzyczną – piosenki łatwo wpadające w ucho, ale i z morałem. W repertuarze Sceny dla Dzieci widz znajdzie spektakle, będące sceniczną adaptacją znanych baśni, takich jak: „Brzydkie Kaczątko”, „Kot w butach”, „Trzy Świnki” czy „Calineczka”. Od kilkunastu lat, przy niezmiennie po brzegi wypełnionej widowni, grany jest także “Czerwony Kapturek”. Dużym powodzeniem cieszą się przeniesione w świat teatru plastycznego adaptacje literatury dziecięcej i młodzieżowej: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Dr Dolittle”, „Tomek Sawyer” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Ze sceny Groteski usłyszeć też można utwory znanych polskich poetów takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa. Najnowsze przedstawienie muzyczne, które ma premierę we wrześniu, to “Pchła Szachrajka” Brzechwy, w reżyserii Anny Seniuk.

Obok bogatej repertuarowo Sceny dla Dzieci, prężnie działa Scena dla Dorosłych, na której wystawiane są m.in. utwory Sofoklesa, Słowackiego, Moliera, Woltera, Bułhakowa i Lema. Tematyka spektakli dotyka tego, co nieprzemijające, uniwersalne, co stanowi o odwiecznych dylematach człowieka, wskazując jednocześnie na ciągłość cywilizacyjną i kulturową. Te przedstawienia niewątpliwie wymagają od widzów otwartości umysłu i wrażliwości.

Wysokie wymagania, jakie stawia sobie i widzom Teatr Groteska, nie odstraszają. Wręcz przeciwnie, frekwencja i zainteresowanie rosną. Teatr gra rocznie około 500 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy widzów. Wyrazem uznania dla wysokiego poziomu artystycznego Teatru są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach i w plebiscytach widzów.

Teatr edukuje też dzieci, młodzież i nauczycieli, prowadząc warsztaty oraz konkursy teatralne i plastyczne. Chętnie włącza się w szereg prowadzonych w przestrzeni miejskiej akcji teatralnych.

Wszystkich widzów z wyobraźnią zapraszamy do Groteski!

ul. Skarbowa 2
31-121 Kraków

centrala: tel. 12 633 48 22,  12 631 81 80
fax. 12 632 92 00 (biuro rezerwacji i sprzedaży – potwierdzenia rezerwacji)
fax. 12 633 99 65  (sekretariat)

http://www.groteska.pl/

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera