Światło jako terapia: Jak fototerapia pomaga w leczeniu depresji jesienno-zimowej

Światło jako terapia: Jak fototerapia pomaga w leczeniu depresji jesienno-zimowej

Depresja jesienno-zimowa, nazywana także zespołem afektywnego zaburzenia sezonowego (SAD), jest rodzajem depresji występującym sezonowo, zazwyczaj zimą lub jesienią. Jej objawy obejmują spadek nastroju, zmęczenie, senność, brak energii i koncentracji oraz nadmierne jedzenie, zwłaszcza produktów bogatych w węglowodany. Jednym z efektywnych i coraz bardziej popularnych sposobów leczenia SAD jest fototerapia, czyli terapia światłem. W dzisiejszym artykule omówimy, jak fototerapia może pomóc w leczeniu depresji jesienno-zimowej.

 • Co to jest fototerapia?

Fototerapia, znana także jako terapia światłem lub światłolecznictwo, polega na eksponowaniu pacjenta na jasne światło o określonej intensywności i długości fali. Ten rodzaj terapii jest stosowany w celu kompensacji braku naturalnego światła słonecznego, który występuje zwłaszcza zimą, kiedy dni są krótsze, a niebo jest często zachmurzone.

 • Jak działa fototerapia w leczeniu SAD?

Mechanizm działania fototerapii nie jest w pełni zrozumiany, ale istnieją kilka teorii wyjaśniających jej skuteczność w leczeniu depresji jesienno-zimowej:

 1. Regulacja rytmu okołodobowego: Nasz organizm posiada wewnętrzny zegar biologiczny, który reguluje nasze cykle snu i czuwania. Zimą, ze względu na brak naturalnego światła słonecznego, ten rytm może być zakłócony, co wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Fototerapia pomaga w przywróceniu równowagi i regulacji rytmu okołodobowego.
 2. Produkcja serotoniny: Światło stymuluje produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju. Osoby cierpiące na depresję jesienno-zimową często mają obniżone poziomy serotoniny, dlatego terapia światłem może pomóc w poprawie samopoczucia.
 3. Hamowanie produkcji melatoniny: W ciemności organizm produkuje melatoninę, hormon snu, który wpływa na senność. Fototerapia może zmniejszyć produkcję melatoniny w ciągu dnia, co pomaga w zwiększeniu energii i czujności.
 • Jak przebiega fototerapia?

Fototerapia jest stosunkowo prostym i bezpiecznym procesem, który można przeprowadzać w domu lub pod nadzorem specjalisty. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących przebiegu fototerapii:

 1. Wybór lampy: Istnieje wiele dostępnych na rynku lamp do fototerapii. Ważne jest, aby wybrać lampę spełniającą normy dotyczące intensywności światła (zazwyczaj około 10 000 luksów) i spektrum światła, zbliżonego do naturalnego światła słonecznego.
 2. Czas i długość ekspozycji: Zazwyczaj terapia światłem trwa około 20-30 minut dziennie. Warto przeprowadzać ją rano, tuż po przebudzeniu, aby zregulować rytm okołodobowy. Długość terapii zależy od intensywności światła i indywidualnych potrzeb pacjenta.
 3. Odległość i kierunek: Podczas terapii warto siedzieć na odpowiedniej odległości od lampy i patrzeć na nią bezpośrednio lub z boku, nie wprost w źródło światła. Warto sprawdzić instrukcje obsługi konkretnej lampy.
 4. Regularność: Fototerapia jest bardziej skuteczna, gdy stosowana jest codziennie przez kilka tygodni. Po ustąpieniu objawów SAD, niektórzy ludzie kontynuują terapię przez całą zimę jako profilaktykę.
 • Kto może skorzystać z fototerapii?

Fototerapia jest skuteczna w leczeniu depresji jesienno-zimowej i może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży. Jednak przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, zwłaszcza jeśli pacjent ma historię chorób oczu, skóry lub kobieta jest w ciąży.

Fototerapia jest skuteczną i bezpieczną formą terapii dla osób cierpiących na depresję jesienno-zimową. Pomaga regulować rytm okołodobowy, wpływa na produkcję serotoniny i hamuje produkcję melatoniny, co przyczynia się do poprawy nastroju i energii. Jeśli cierpisz na SAD, warto rozważyć fototerapię jako część kompleksowego podejścia do leczenia i konsultować się z lekarzem w celu wybrania odpowiedniej lampy i ustalenia długości terapii.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem  LLux.pl

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera